Nie ignoruj niepokojących sygnałów i znaków, jakie wysyła Twój organizm, np. szybka utarta wagi lub niespodziewane mroczki przed oczami. Ból klatki piersiowej, nagła utrata wzroku lub mowy czy silny ból brzucha wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. A co z trudnymi do zdiagnozowania objawami? Jak zakwalifikować niepokojące nas sygnały? Czy to już choroba, a może zwykłe przemęczenie? Oto lista siedmiu objawów, które zasługują na uwagę.
1. Niewyjaśniona utrata masy ciała
Utrata wagi bez wysiłku brzmi jak marzenie, ale w rzeczywistości może to sygnalizować poważny problem zdrowotny. Jeśli nie jesteś otyły i straciłeś ponad 10% masy ciała ciągu ostatnich sześciu miesięcy – na przykład 7 kg przy wadze (68 kg) – skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Niewyjaśniony spadek masy ciała może być powodowany różnymi czynnikami – w tym nadczynność tarczycy, cukrzyca, depresja, choroby wątroby, rak lub zaburzenia układu pokarmowego, które zakłócają wchłanianie przez organizm składników odżywczych (zaburzenia wchłaniania).
2. Trwała lub wysoka gorączka
Gorączka nie zawsze jest powodem do niepokoju. Odgrywa ona kluczową rolę w zwalczaniu infekcji, ale utrzymująca się przez dłuższy okres czasu podwyższona temperatura ciała może sygnalizować ukrytą infekcję, poczynając od zakażenia dróg moczowych po gruźlicę. W niektórych przypadkach, nowotwory (złośliwe) jak, np. chłoniaki – powodują trwałe gorączki, tak samo jak stosowanie niektórych leków. Jeśli gorączka trwa dłużej niż trzy dni lub pomiar przekracza 39,4 stopnie Celsjusza należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem internistą.
3. Duszność
Duszność może sygnalizować istnienie problemu zdrowotnego. Bardzo duży wysiłek, ekstremalne temperatury, otyłość i wysokości mogą powodować zadyszkę. Poza tymi przykładami, duszność może być oznaką poważnego stanu zdrowia. Jeśli masz niewyjaśnione trudności z oddychaniem, zwłaszcza jeśli pojawiają się one nagle, szukaj pomocy medycznej. Przyczyną duszności może być przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenia oskrzeli, astma, zatorowość płucna, jak również problemy z sercem. Trudności w oddychaniu mogą również wystąpić podczas ataku paniki- czyli nagłego, intensywnego lęku, który wywołuje silne reakcje fizyczne, nawet gdy nie ma realnego niebezpieczeństwa.
4. Niewyjaśnione zmiany w funkcjonowaniu jelit
Skonsultuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia nietypowych lub niewyjaśnionych zmian w wypróżnianiu, np.:
- Krwawe, czarne lub smoliste stolce
- Uporczywa biegunka lub zaparcia
- Niewyjaśniona potrzeba ciągłego wypróżniani
Zmiany w funkcjonowaniu jelit mogą oznaczać infekcję bakteryjną – taką jak Campylobacter, Salmonellę, albo zakażenie wirusowe lub pasożytnicze. Inne możliwe przyczyny to: choroba drażliwego jelita oraz raka jelita grubego.
5. Zmiana zachowania i postępowania
Udaj się do lekarza, jeśli nagle zauważysz:
- Pogorszoną koncentrację, niemożność „złapania” myśli
- Trudność skupienia, utrzymania lub przesunięcia uwagi
- Drastyczne zmiany we własnym zachowaniu
- Problemy ze snem
Zmiany te mogą być powodowane wieloma czynnikami, takimi jak: zakażenia, złe odżywianie, zaburzenia psychiczne lub przyjmowane leki. Zdarza się, że organizm reaguje w podobny sposób po ciężkich przeżyciach. Niektóre urazy psychiczne odbijają się również na naszym zdrowiu fizycznym, dlatego bardzo ważne jest, aby szybko zdiagnozować problem.
6. Uczucie sytości i tzw. „pełnego żołądka” po zjedzeniu bardzo małej ilości pokarmu
Jeśli ciągle odczuwasz uczucie pełności po zjedzeniu małej ilości pokarmu, najlepszym wyjściem będzie odwiedzenie lekarza. Symptomowi, który znany jest jako wczesne uczucie sytości mogą również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia lub utrata wagi. Należy poinformować lekarza o wszystkich objawach. Możliwe przyczyny natychmiastowej sytości obejmują m. in. chorobę refluksową przełyku lub wrzody żołądkowe. W niektórych przypadkach, bardziej poważnych, problem ten może być wywołany przez raka trzustki – bądź czujny.
7. Błyski oraz mroczki przed oczami
Jasne plamy lub błyski światła przed oczami mogą świadczyć o migrenie. W innych przypadkach, nagłe mroczki mogą sygnalizować odwarstwienie siatkówki. Natychmiastowa pomoc medyczna może zapobiec trwałej utracie wzroku.
Niezależnie od tego, jakie niepokojące symptomy zauważymy, konieczna jest konsultacja lekarska. Być może okaże się, że powód odczuwanych przez nas dolegliwości nie jest niczym poważnym, a do jego usunięcia wystarczy drobna zmiana w prowadzonym trybie życia, lecz z uwagi na możliwość wystąpienia większych komplikacji zdrowotnych, nie można bagatelizować sytuacji. Pamiętajmy, że w każdym przypadku profilaktyka jest łatwiejsza od procesu leczenia.