Leczenie PCOS

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS jest zaburzeniem hormonalnym, mającym negatywny wpływ na funkcjonowanie jajników. Powstają w nich co prawda liczne pęcherzyki, w których dojrzewa komórka jajowa, natomiast zazwyczaj nie dostaje się ona do jajowodu, gdzie mogłoby dojść do zapłodnienia. Pęcherzyki zaś obumierają i zmieniają się w małe torbiele.

U kobiet, u których występuje PCOS można zauważyć różne objawy, do których należą:

rzadkie, nieregularne miesiączki lub ich brak. Choroba co prawda może występować również przy prawidłowych miesiączkach, którym mogą towarzyszyć masywne krwawienia, co należy zweryfikować u ginekologa, długi czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Łączy się on z: wzdęciami, zmianami nastroju, bólami w miednicy, czy bólami pleców, kłopoty z zajściem w ciążę, wynikające głównie z rzadkich owulacji lub ich braku. Jest to podstawowy objaw u kobiet pomiędzy 25. a 45. rokiem życia, kłopoty ze skórą, związane z dużą ilością androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, takie jak trądzik, łojotok, łysienie, zarost na twarzy typu męskiego, czy łysienie androgeniczne (męski wzór łysienia), nadmierna skłonność do tycia, szczególnie w dolnej części tułowia.

Żeby postawić odpowiednią diagnozę PCOS, nie wystarczą jednak symptomy schorzenia. Istotne jest wykonanie USG dróg rodnych (w których widoczny jest obraz charakterystyczny dla PCOS - powiększone jajniki wypełnione licznymi pęcherzykami), a także badania hormonalne krwi.

Leczenie PCOS polega na usunięciu przyczyny choroby, czyli zaburzeń hormonalnych. Niezbędne jest przyjmowanie leków antyandrogenowych, a także dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Jest to długotrwała terapia. Przynosi ona wiele korzyści, takich jak zmniejszenie objętości jajników, powrót cykli owulacyjnych, a także, co niezwykle istotne, możliwość zajścia w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. PCOS jest niestety chorobą, która nie może zostać całkowicie wyleczona. Sposób kuracji zostaje dopasowany przede wszystkim do potrzeb pacjentki.

Istnieją różne metody leczenia zespołu policystycznych jajników, do których należy: stymulacja jajeczkowania, kauteryzacja jajników, klinowa resekcja jajników, czy doustna antykoncepcja estrogenowo-gestagenowa. Każda z nich ma swoje zalety i charakteryzuje się nieco innym działaniem.

Zespół policystycznych jajników jest dolegliwością problematyczną, do której złagodzenia skutków niezbędna jest fachowa opieka. Z taką spotkacie się Panie w gabinetach Medic House, gdzie najwyższej klasy specjaliści gwarantują skuteczność w działaniu.

Co nas wyróżnia?

  • Doświadczeni lekarze
  • Najlepszy na świecie sprzęt USG
  • Najwyższej klasy wyposażenie gabinetów ginekologicznych

Cennik

Ceny przykładowych usług:

UsługaCena
Konsultacja ginekologiczna200 - 350 zł
USG ginekologiczne200 zł
USG ciąży do 10 tc.200 - 220 zł
USG ciąży od 11 tc.250 - 280 zł
Cytologia60 zł
USG ciąży 28-32 tc. "3 trymestru"300 - 330 zł
Kolposkopia + 1 wycinek600 zł
Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.

Opieka zdrowotna to nasza misja

22 253 77 77

recepcja@medichouse.pl

Biały Kamień 7
02-593 Warszawa