Krioterapia szyjki macicy

Czym jest krioterapia?

Krioterapia szyjki macicy to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania tzw. nadżerki szyjki macicy i brodawek z okolicy sromu. Ma ona szerokie zastosowanie w ginekologii, ponieważ krioterapię można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych. Podczas zabiegu ginekolog wymraża uszkodzone tkanki za pomocą specjalnego aparatu, wykorzystującego ciekły azot.

Celem krioterapii jest leczenie zmian nienowotworowych szyjki macicy. Do zniszczenia uszkodzonych komórek wykorzystuje się bardzo niską temperaturę, do minus 196 stopni Celsjusza. Metoda ta nie zaburza funkcjonalności macicy. Przed zastosowaniem krio można pobrać próbki tkanek do badania histologicznego jeżeli są ku temu wskazania.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki. Ze względu na możliwość wystąpienia zakażenia na 3 dni przed planowaną wizytą nie wskazane są kontakty seksualne. Krioterapia nie jest bolesna, dlatego też ginekolodzy nie stosują przy tej metodzie znieczulenia. Docelowo, pacjentki bardzo wrażliwe na ból mogą zażyć przed planowanym zabiegiem leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty.

Lekarz ginekolog używając odpowiedniej sondy zamraża powstałą nadżerkę, przykładając końcówkę mrożącą do tkanki. Moment mrożenia wynosi od 2 do 5 minut. Całość zabiegu trwa około 20 minut. Aby przeprowadzić krioterapię pacjentka powinna być kilka dni po miesiączce, a wcześniej wykonać cytologię (jej wynik musi być prawidłowy) oraz kolposkopię. Badania te są konieczne w celu kwalifikacji pacjentki do tego typu zabiegu. Komórki niszczone są na głębokość około 4 milimetrów.

Zazwyczaj, po zabiegu nie występują żadne komplikacje, pacjentka może jednak odczuwać ból oraz ciepło w okolicy podbrzusza jak również na skutek reakcji naczynioruchowych może wystąpić zarumienienie twarzy. Bardzo rzadko pojawia się krwawienie oraz zakażenie tkanek.

Po zabiegu

Przez okres jednego miesiąca od wykonanej krioterapii pacjentka powinna wstrzymać się od kontaktów seksualnych. Przez najbliższe 2 tygodnie po zabiegu ginekolodzy odradzają kąpiele w wannie. Ważną kwestią jest przede wszystkim higiena. Zalecane jest mycie pod prysznicem bez wlewania wody do pochwy.

Dodatkowo, ginekolodzy proponują pacjentkom stosowanie globulek dopochwowych, które mają na celu odbudowanie uszkodzonej śluzówki pochwy. Jedyną wadą krioterapii szyjki macicy są upławy. Utrzymują się one do około trzech tygodni po zabiegu. Nie wskazane jest używanie w tym czasie tamponów. Zabieg nie ogranicza aktywności fizycznej pacjentki.

Co nas wyróżnia?

Cennik

Ceny przykładowych usług:

UsługaCena
Konsultacja ginekologiczna270-400 zł
Krioterapia szyjki macicyod 1000 zł
Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.

Opieka zdrowotna to nasza misja

22 253 77 77

recepcja@medichouse.pl

Biały Kamień 7
02-593 Warszawa