USG ciąży

Na czym polega badanie USG ciąży?

Badanie ultrasonograficzne znane pod popularnym skrótem USG jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, wykonywanych w okresie ciąży przez specjalistę ginekologa. Poprzez wykorzystanie fali ultradźwiękowej daje możliwość uzyskania obrazu rozwijającego się płodu. Wspomniane fale „wysyłane” są do wnętrza ciała kobiety, gdzie odbierane zostają w różny sposób poprzez odbijanie lub skupianie wiązki. Komputer koduje odebrane sygnały, zmieniając je w obraz. USG ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka, mimo iż uzyskany obraz jest podobny do rentgenowskiego.

Kiedy powinno się wykonać USG ciąży?

Ginekolodzy zalecają wykonanie pierwszego badania USG w początkowych tygodniach ciąży, w celu jej potwierdzenia. Badanie zaleca się powtórzyć w okresie od 10 do 14 tygodnia (USG genetyczne), w tym przedziale czasowym ocenia się  mózg oraz rdzeń kręgowy płodu. Kolejny zalecany termin wykonania USG przypada na 18 – 22 tydzień (USG połówkowe) oraz między 28 a 32 tygodniem. Wtedy rejestruje się ilość wód płodowych oraz ogólny rozwój i kondycję dziecka.

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. USG ciąży jest bezbolesne i nieinwazyjne ani dla kobiety ani dla dziecka. Trwa około 20- 30 minut.

USG 2D

Dwuwymiarowe badanie USG pozwala obejrzeć płód wraz z zarysem rozwijających się narządów dziecka oraz obraz przekrojowy macicy. Umożliwia ono lekarzowi sprawdzenie czy w  poszczególnych narządach wewnętrznych dziecka nie ma żadnych nieprawidłowości  dotyczących zarówno rozmiaru jak i kształtu organów. Kontroli przez ginekologa poddawane są też: łożysko oraz wody płodowe. Uzyskany obraz prezentuje tylko płaskie przekroje płodu.

Badanie to pozwala również określić, w którym tygodniu ciąży jest kobieta, ustalić przybliżoną datę porodu oraz wyklucza lub potwierdza możliwość ciąży mnogiej. UGD 2D umożliwia także poznanie płci dziecka. Jedyną wadą tego rodzaju USG jest kolor obrazu: zawsze czarno-biały oraz fakt, że dziecko widoczne jest tylko przekrojowo pod jednym kątem.

USG 3D

Dokładniejszy obraz pozwala uzyskać badanie ultrasonograficzne w jakości trójwymiarowej. Widoczna jest nie tylko macica, płód, ale też jego wyraźne ruchy. W tym wypadku już nie tylko lekarz ginekolog, ale również rodzice są w stanie bez żadnych trudności rozpoznać części ciała swojego dziecka. Po wykonanym badaniu dostają oni tzw. „obraz z brzucha” zapisywany na nośnikach pamięci zewnętrznej, na którym uwidocznione są nawet gesty dziecka. Badanie to umożliwia stwierdzenie u malucha wielu wad rozwojowych w tym zespołu Downa, ponieważ obraz lepiej prezentuje kościec. Dokładniejszy obraz kości nosowej pozwala na natychmiastowe zdiagnozowanie choroby.

USG 4 D

Najnowszy sprzęt umożliwia na wykonanie badania USG w wersji 4D, którego jakość jest rewelacyjna nie tylko od strony technicznej,  ale też ze względu  na emocje jakie wywołuje w rodzicach trójwymiarowy obraz nienarodzonego jeszcze dziecka, zmieniający się w czasie. Uwidoczniona zostaje nie tylko sylwetka dziecka, ale też wszystkie jego ruchy, gesty, miny. Po badaniu rodzice otrzymują tzw. „film z brzucha”, co jest wspaniałą pamiątką.

W klinice Medic House istnieje możliwość wykonania każdego z opisanych rodzai badań ultrasonograficznych w dowolnym, wybranym przez pacjentkę momencie. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt Voluson E8, który umożliwia szeroką diagnostykę ginekologiczną poprzez posiadanie głowic do badań przez powłoki brzuszne, przez pochwę jak również trójwymiarowych i liniowych pozwalających na wykonanie badania USG innych narządów.

Zapraszamy do wykonania USG ciąży w Medic House w Warszawie na Mokotowie przy ulicy Biały Kamień 7.

 

Co nas wyróżnia?

Cennik

Ceny przykładowych usług:

UsługaCena
Konsultacja ginekologiczna160-300 zł
USG ginekologiczne TV150-180 zł
USG ciąży 3 tc.310 zł
USG ciąży do 10 tc.150 zł
USG ciąży do 11-14 tc. "genetyczne"250-300 zł
USG ciąży po 14 tc.250 zł
USG ciąży 18-22 tc. "połówkowe"250-300 zł
Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.

Opieka zdrowotna to nasza misja

22 253 77 77

recepcja@medichouse.pl

Biały Kamień 7
02-593 Warszawa