Badania prenatalne to badania przeprowadzane w trakcie ciąży – najczęściej na samym jej początku w okolicy 10-14 tygodnia. Ich zadaniem jest wykrycie chorób genetycznych i wrodzonych. Szczególnie zalecane są kobietom po 35 roku życia, tak by miały pewność, że ich dziecko rozwija się w prawidłowy sposób.

Wykonywane w pierwszym trymestrze USG, nazywane genetycznym, uznawane jest często za najważniejsze w trakcie ciąży. Najlepiej wykonywać je około 13. tygodnia – po nim dziecko zaczyna przyjmować pozycję wyprostowaną, wcześniej natomiast tj. przed 11. tygodniem, płód jest zbyt mały, by poprawnie móc ocenić stan jego organów wewnętrznych. Jest to pierwszy moment, w którym można ocenić wiek ciąży, anatomię płodu oraz przede wszystkim – ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych (takich jak zespół Downa), a także innych chorób wrodzonych na przykład hemofilii, mukowiscydozy, przepukliny pępowinowej, wad serca etc.

Ginekolog Warszawa

Pierwsze badanie USG pozwala prawidłowo zweryfikować stan ok. 80 procent płodów z wadami genetycznymi. To oznacza, że ok.⅕ dzieci, które w trakcie testów wyglądały na zupełnie zdrowe, przyjdzie na świat z upośledzeniem. Specjaliści Medic House polecają test podwójny – inaczej nazywany PAPP-A. Jest to badanie przesiewowe w kierunku wykrycia wad genetycznych. Polega na zwykłym pobraniu krwi mamy – a w stosunku do USG genetycznego, zwiększa czułość badania do 95 procent. Badanie wskazane jest wtedy, kiedy wynik USG jest prawidłowy – jeśli już podczas ultrasonografii wykryto wadę, test PAPP-A nie pokaże nam nic nowego. Istnieje także ryzyko nadinterpretacji – test podwójny jest bardzo czuły, jego zadaniem jest wykrycie nieprawidłowych sygnałów z łożyska, dlatego w ok. 5 procentach przypadków test bywa fałszywie dodatni.

Test Panorama

Do innych ważnych i mało ryzykownych testów należy również test Panorama. Jest to test przesiewowy, który można wykonać już w 10. tygodniu życia płodu. Medic House oferuje trzy wersje testu Panorama:

  1. Podstawowy test Panorama, służący do wykrywania T21, T18, T13, anomalii chromosomów płciowych, triploidii, znikającego bliźniaka oraz zaśniadu groniastego.
  2. Test dodatkowo wykrywający zespół DiGeorge’a, czyli zespół wad wrodzonych wywołany mikrodelecją chromosomu i objawiający się m.in. problemami z układem odpornościowym i upośledzeniem inteligencji.
  3. Wariant wykrywający to samo co test pierwszy i drugi oraz inne zespoły mikrodelecji: -Pradera-Williego – wywołujący niepohamowany głód w konsekwencji prowadząc do nadwagi i cukrzycy;
  • Angelmana – objawiający się znacznymi opóźnieniami w rozwoju i ciężką niepełnosprawnością umysłową;
  • Cri du chat, czyli zespół kociego krzyku;
  • monosomię 1p36 – występują liczne wady wrodzone – od małych deformacji aż po uszkodzenia narządów wewnętrznych skracające życie.

Wczesne wykrycie ryzyka wystąpienia wad pozwala przyszłej mamie podjąć decyzję o ewentualnym przeprowadzeniu dodatkowych, często inwazyjnych badań. Zazwyczaj stosuje się amniopunkcję, polegająca na pobraniu oraz zbadaniu próbki płynu owodniowego. Na podstawie tego testu można określić kariotyp dziecka, czyli jego zestaw chromosomów. Na wyniki amniopunkcji czeka się około miesiąca – jeśli potrzebna jest szybsza diagnoza, lekarz może zaproponować biopsję trofoblastu. Pozwala ona szybciej, bo już w przeciągu kilku dni poznać wyniki, jednak wiąże się to z wyższym ryzykiem poronienia. Innym badaniem jest fetoskopia, czyli wziernikowe badanie płodu, polegające na wprowadzeniu specjalnej sondy dostarczającej obraz bezpośrednio z wnętrza jamy brzusznej. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie prostych zabiegów jeszcze w trakcie życia płodowego. Badanie to może mieć skutki zbawienne – ale wiąże się również z dużym ryzykiem poronienia.

Wykonanie badań prenatalnych wskazuje się też w przypadku gdy w przeszłości nastąpiło: urodzenie dziecka z chorobą genetyczną, występowanie takich chorób w rodzinie, poronienie lub złe wyniki innych badań ciążowych. Badania prenatalne są dużym stresem i mogą wiązać się z ryzykiem – wybierając więc klinikę postaw na profesjonalne usługi Medic House.

Nasz zespół ginekologów przyjmuje w Warszawie na Mokotowie, przy ul. Biały Kamień 7.

Zespół ginekologów

Dr n. med. Krzysztof Szafranko

GINEKOLOG, ENDOKRYNOLOG, POŁOŻNIK
602 675 209

Dr Tatiana Szymborska

GINEKOLOG, POŁOŻNIK
22 253 77 77

Dr Marek Pokulniewicz

GINEKOLOG
22 253 77 77

Dr Patrycjusz Zieniuk

POŁOŻNIK, GINEKOLOG
22 253 77 77

Dr n. med. Karolina Krajewska

GINEKOLOG
22 253 77 77

Dr n. med. Jacek Turowski

GINEKOLOG
22 253 77 77

Dr Marcin Januszewski

GINEKOLOG
22 253 77 77

Dr Jakub Doruchowski

GINEKOLOG
22 253 77 77

Dr Tomasz Oleksik

GINEKOLOG, POŁOŻNIK
22 253 77 77

Dr Filip Nowakowski

GINEKOLOG, POŁOŻNIK
22 253 77 77

Dr Katarzyna Opuchlik

GINEKOLOG
22 253 77 77

Gdzie nas znaleźć?

Rezerwacja

Usługi ginekologiczne

Badanie KTG – monitorowanie czynności serca płodu.

USG ciąży – wykonujemy pełny zakres USG w trakcie ciąży.

USG genetyczne – w okolicach 12 tygodnia ciąży wykonujemy USG genetyczne.

USG połówkowe – w połowie ciąży wykonujemy USG sprawdzające prawidłowy rozwój dziecka.

USG 4D – wykorzystujemy najlepsze dostępne technologie obrazowania.

Test Harmony – najdokładniejszy na świecie test wad genetycznych płodu.

Test IONA – wykonywany w Polsce test test wad genetycznych.

Test PAPPA – nieinwazyjne, bezpieczne i proste badanie prenatalne.

Badanie cytologiczne –  mikroskopijna ocena komórek nabłonka z szyjki macicy.

Co nas wyróżnia?

  • Doświadczeni lekarze
  • Najlepszy na świecie sprzęt USG
  • Najwyższej klasy wyposażenie gabinetów ginekologicznych

Cennik

UsługaCena
Konsultacja ginekologiczna160-300 zł
USG ginekologiczne TV120-180 zł
USG ciąży do 10 tc.120-150 zł
USG ciąży 11-14 tc. "genetyczne"250-300 zł
USG ciąży po 14 tc.200 zł
USG ciąży 18-22 tc. "połówkowe"250-300 zł
Echo serca płodu350 zł
Koagulacja szyjki macicy500 zł
Cytologia50 zł
Kolposkopia220-300 zł
Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.