Punkcja stawu

Punkcja, czyli inaczej nakłucie stawu, to bardzo powszechny zabieg diagnostyczny, ale również leczniczy, stosowany w przypadkach zaburzeń funkcjonowania narządu ruchu. Jest on mało inwazyjny i szybki – dlatego właśnie w Medic House często decydujemy się go wykonywać.

Punkcja stawu polega na wbiciu jałowej igły i pobraniu płynu z jamy stawowej. Najczęściej na ten zabieg decydujemy się, gdy pacjenci uskarżają się na bóle w okolicy stawów, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, przy jednoczesnym zaobserwowaniu zaczerwienienia i obrzęku. Stawy takie jak np. kolanowy są bardzo obciążone podczas chodzenia i ich urazy mogą znacznie upośledzić zdolności motoryczne pacjenta. Sam zabieg punkcji służy nie tylko diagnostyce – choć faktycznie płyn stawowy jest poddawany badaniom i analizie biochemicznej, tak by stwierdzić, jakie były przyczyny wytworzenia się jego nadmiaru. Takie zwyrodnienie może zwiastować chorobę reumatoidalną stawów lub dnę moczanową. Przede wszystkim jednak, w zabiegu chodzi o usunięcie nadmiaru płynu –  przynosi to szybką ulgę w bólu pacjentowi. Specjaliści Medic House mogą też, dzięki wcześniejszemu nakłuciu, podać odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bezpośrednio do jamy stawu. Największe zalety punkcji to właśnie szybka ulga w bólu i fakt, że do badania nie trzeba się w zasadzie specjalnie przygotowywać. Jest ono praktycznie bezbolesne i małoinwazyjne. Po zabiegu punkcji nie powinno się jednak przesadzać z aktywnością fizyczną i przez jakiś czas nie obciążać stawu – może to prowadzić bowiem do powikłań.

Taki zabieg jest z reguły bezpieczny – specjaliści Medic House unikają jednak wykonywania go w niektórych przypadkach. Przede wszystkim, jeśli pacjent ma w okolicy badanego stawu zmiany ropne – wykonanie punkcji może grozić poważnym zakażeniem. Nie powinno wykonywać się też zabiegu na osobach z problemami z krzepnięciem krwi, szczególnie tych, przyjmujących leki. Lekarza powinno się również oczywiście poinformować o uczuleniach na środki, które mogą być stosowane podczas zabiegu.

Punkcja stawu kolanowego to zabieg prosty i skuteczny – powinien być jednak zawsze wykonywany przez kompetentny personel. Jeśli decydujesz się na wykonywanie zabiegu, odwiedź wykwalifikowanych specjalistów Medic House.

Zapraszamy do rezerwacji wizyt u ortopedy w Warszawie na Mokotowie przy ul. Biały Kamień 7.

Co nas wyróżnia?

  • Doświadczeni lekarze
  • Najlepszy na świecie sprzęt USG
  • Najwyższej klasy wyposażenie gabinetów ortopedycznych

Cennik

Ceny przykładowych usług:

UsługaCena
Konsultacja ortopedyczna profesorska400 zł
Punkcja 150 zł
Zastrzyk ortopedyczny100 zł
Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.

Opieka zdrowotna to nasza misja

22 253 77 77

recepcja@medichouse.pl

Biały Kamień 7
02-593 Warszawa