Terapia Lily Care – co to takiego?

Funkcje seksualne i urologiczne są istotną częścią życia człowieka. Zaburzenia seksualne to problem, który dotyka wiele kobiet wpływając na jakość ich życia i potencjalnie może powodować problemy z prokreacją. Dysfunkcja seksualna jest postępującym i powszechnym schorzeniem.

W Medic House zajmujemy się leczeniem tego rodzaju schorzeń przy pomocy aparatu Omnispec TM Model ED1000 Lily Care. Jest on przeznaczony do leczenia i poprawy zdrowia seksualnego u kobiet i mężczyzn. Terapia falą uderzeniową o niskiej intensywności (Li-ESWT) u kobiet z dysfunkcjami seksualnymi (FSD) jest innowacyjnym podejściem do naczyniopochodnych dysfunkcji seksualnych.

W jaki sposób u kobiet objawiają się dysfunkcje seksualne?

Typowe objawy FSD to:

  • małe niedostateczne nawilżenie pochwy lub jego brak
  • ból oraz dyskomfort podczas stosunku (dyspareunia)
  • zmniejszone poczucie podniecenia
  • trudności w osiągnięciu orgazmu

Niektóre choroby sercowo-naczyniowe w tym miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zostały powiązane z seksualnymi dysfunkcjami kobiet. Choroby te są również̇ powiązane z problemami seksualnymi mężczyzn zwłaszcza z zaburzeniami erekcji i osiąganiem orgazmu. Aparat ED 1000 wykorzystuje pozaustrojowe fale uderzeniowe o niskiej intensywności, które koncentrują się na lokalnych naczyniach krwionośnych. Stymulują one rozszerzenie i rewaskularyzację naczyń krwionośnych, czyli udrożnienie jako odpowiedź krótkoterminową, oraz angiogenezę, czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych jako odpowiedź długoterminową. Działania te, poprawiają krążenie krwi.

Terapia falą uderzeniową o niskiej intensywności odwraca niewydolność naczyń, najczęstszą przyczynę dysfunkcji seksualnych. Poprawa przepływu krwi i rewaskularyzacja po leczeniu Li-ESWT przyczynia się do odmłodzenia i nawilżenia pochwy oraz regeneruje tkankę nerwową. Zwiększa to intensywność orgazmów oraz ułatwia ich osiąganie. Te zmiany przyczyniają się do znacznie lepszej reakcji seksualnej. Zwiększa się podniecenie i poprawia libido, czyli wzrasta chęć do współżycia.

Fale uderzeniowe są dostarczane w sposób nieinwazyjny przez krótki czas, nie wywołują dyskomfortu i niepożądanych reakcji.

W jakich przypadkach warto rozważyć terapię Lily Care?

Terapia falą uderzeniową o niskiej intensywności jest sprawdzoną metodą leczenia nie tylko zmniejszonego podniecenia i trudności z osiągnięciem orgazmu. Szerokie badania wskazują, że ten rodzaj leczenia pomaga pacjentkom borykającym się z:

  • z bólem oraz dyskomfortem podczas stosunku (Dyspareunia)
  • zespołem przewlekłego bólu miednicy (CPPS)
  • zespołem zapalenia przedsionków sromu (Westibulodynia)
  • wysiłkowym nietrzymaniem moczu

Czy istnieją przeciwskazania do rozpoczęcia terapii Lily Care?

Przeciwskazaniem do wykonywania zabiegów są:
• ciąża
• miejscowa infekcja na obszarze, który ma być leczony
• aktywna choroba nabyta na drodze seksualnej
• nowotwór złośliwy w okolicy, która ma być leczona
• choroby krzepnięcia, małopłytkowość z liczbą płytek poniżej 100 000/μl i/lub terapia antykoagulantami
• klinicznie istotna przewlekła choroba hematologiczna.

Zalecane środki ostrożności:

Podczas terapii zaleca się stosowanie środków antykoncepcyjnych przez cały okres trwania leczenia. Dodatkowe czynniki mogące negatywnie wpłynąć na wynik terapii to między innymi: otyłość, starość, cukrzyca i palenie. Nie ma ograniczeń w leczeniu pacjentów leczonych lekami przeciw agregacyjnymi, takimi jak aspiryna lub klopidogrel. Jednakże Lekarz powinien wziąć pod uwagę tendencję do krwawień wynikającą z korzystania z powyższych i rozważyć zmianę schematu leczenia przeciw-agregacyjnego przed leczeniem falą uderzeniową. Przed rozpoczęciem terapii należy przeprowadzić badanie ginekologiczne oraz usg przezpochwowe.

aut. dr n. med. Krzysztof Szafranko