Pytanie do eksperta

Lekarz zdiagnozował u mnie zapalenie układu moczowego. Chciałabym wiedzieć co to za choroba i jakie są najskuteczniejsze metody leczenia?

Odpowiedź

Zapalenie układu moczowego nazywane inaczej zakażeniem to nic innego jak infekcja dolnych dróg moczowych. Choroba ta dotyka najczęściej kobiety. Powodem tego jest budowa kobiecego układu moczowego m.in. krótsza niż u mężczyzn cewka moczowa, która stanowi naturalną barierę przed wnikaniem bakterii do dróg moczowych. Pierwsze symptomy zapalenia pęcherza to uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu, częstsze oddawanie moczu, ból w podbrzuszu. Najczęstszą bakterią wywołującą zakażenie układu moczowego jest Escherichia coli. Wspomniana bakteria obecna jest w jelicie grubym, co stanowi jej naturalne środowisko. Istnieje jednak możliwość przedostania się E coli poprzez cewkę do pęcherza moczowego. Zakażenie układu moczowego (ZUM) można podzielić na powikłane i niepowikłane. Najczęstsze czynniki, z powodu których należy traktować ZUM jako powikłane, to: płeć męska, cukrzyca, ciąża, kamica moczowa, przeszkoda w odpływie moczu. Każde powikłane ZUM wymaga wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych i/lub obrazowych.

Przyczyny

Jak wspomniano na początku listu, na infekcje tego typu najczęściej zapadają kobiety. Bardzo łatwo jest zachorować w porze letniej. Powodów może być kilka: zła higiena intymna, noszenie nieodpowiedniej, zbyt ciasnej bielizny, mokry strój kąpielowy, siadanie na zimnej powierzchni, zwiększona częstotliwość stosunków seksualnych, przypadkowi partnerzy seksualni.

Objawy

  • częste oddawanie moczu
  • zmiany fizyczne moczu: inny zapach, kolor
  • ból, pieczenie przy oddawaniu moczu
  • ciągle uczucie parcia na pęcherz
  • obecność krwi w moczu
  • bóle w dolnej części brzucha
  • wymioty
  • stan podgorączkowy

Leczenie

Wstępna diagnoza stawiana jest najczęściej na podstawie objawów. W celu jej potwierdzenia urolog lub internistakieruje pacjenta na ogólne badanie moczu. Można również wykonać posiew moczu, który zazwyczaj nie jest konieczny przy pierwszorazowym, niepowikłanym zakażeniu układu moczowego. Opis otrzymanych wyników daje podstawę do wprowadzenia terapii. Często włączane są leki zawierające furaginę, które stosuje się od 6 do 10 dni, również po ustąpieniu dolegliwości bólowych. Zaleca się też zwiększenie dawki witaminy C w organizmie. W tym celu pacjent przyjmuje doustnie suplementy diety lub preparaty z żurawiną. Konieczne jest również wypijanie dużej ilości płynów, dawka 2,5-3 litry dziennie jest obowiązkowym minimum. Nie należy natomiast pić kawy oraz alkoholu. Jeśli infekcja pojawia się często lekarz zaleca wykonanie posiewu moczu i USG układu moczowego.

Warto skorzystać też z domowych sposobów. Przydatne będą mieszanki ziół takich jak: mniszek lekarski lub pokrzywa, z których powinno się sporządzać herbatki działające moczopędnie. Można również wykorzystać liście krwawnika oraz rumianek w celu przygotowania tzw. nasiadówek. Nie powinno się zapominać podczas choroby o utrzymaniu pęcherza i nerek w cieple. Dobrze jest wygrzać zapalenie. Przy powracających często zapaleniach układu moczowego lekarz może zlecić długotrwałą terapię antybiotykową.