Naukowcy powiązali zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym otyłością i trudnościami metabolicznymi, które obejmują zwiększone ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru, nadmiar tkanki tłuszczowej w talii i nieprawidłowy poziom cholesterolu.
Zbyt długie siedzenie zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia i nowotworów. Ostatnie badania, w których porównywano ludzi spędzających przed ekranem monitora, w pozycji siedzącej mniej niż dwie oraz więcej niż cztery godziny dziennie wykazały, że u osób z drugiej grupy:
- ryzyko szybszego zgonu wzrosło do 50 %
- możliwość zachorowania na choroby układu krążenia (dławica piersiowa lub zawał serca) zwiększyła się o 125 %
Badane ryzyko było oddzielone od innych tradycyjnych czynników, powodujących choroby układu krążenia, takich jak: palenie lub wysokie ciśnienie krwi.
Siedzenie przed telewizorem nie jest jedynym zmartwieniem. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej – takie jak, np. codzienna praca za biurkiem lub za kierownicą – może być bardzo szkodliwa. Co więcej, spędzając kilka godzin w tygodniu na siłowni lub wykonując inną aktywność ruchową wcale nie zmniejszamy ryzyka wystąpienia tych chorób.
Lepszym rozwiązaniem jest unikanie długotrwałego siedzenia oraz częste zażywanie ruchu, zwłaszcza jeśli mamy pracę siedzącą. Zmiany nie od razu muszą być diametralne. Na początek można, np.:
- stać podczas rozmowy telefonicznej
- pracując przy biurku, po kilka godzin dziennie warto robić krótkie przerwy, aby chociaż na chwilę zmienić pozycję (zamiast wysyłać dokumenty mailem do pokoju obok, można zanieść je osobiście)
- spacer po korytarzu warto wykorzystać do omawiania kwestii służbowych: to zdrowsze niż przesiadywanie w sali konferencyjnej
- używać nowej technologii, np. biurka pod komputer z wmontowaną bieżnią będą ciekawym pomysłem
Wpływ ruchu na nasze zdrowie może być naprawdę zaskakujący. Na początek względy estetyczne- możemy spalić więcej kalorii, a co za tym idzie schudnąć. Utrata masy ciała to większe pokłady energii. Nie każdy z nas wie, że aktywność mięśni wykorzystana do utrzymania pozycji stojącej powoduje istotne procesy, przyczyniające się do rozkładu tłuszczów i cukru w organizmie. Gdy siedzimy zbyt długo, procesy te również stoją w miejscu, a ryzyko zachorowania na wspomniane wcześniej dolegliwości wzrasta.