Prostata – jak rozpoznać problem?
Mówiąc o przeroście prostaty większość mężczyzn zaczyna mieć skojarzenia z nowotworem. Jednak nie zawsze idzie to w parze, dlatego koniecznie jest monitorowanie swojego zdrowia, aby w porę leczyć ewentualne choroby przewlekłe.
Gdzie leży prostata?
Prostata jest gruczołem znajdującym się tuż pod pęcherzem moczowym mężczyzny. W wyniku wydzielania coraz mniejszej ilości testosteronu, prostata zaczyna się powiększać. U ponad 60% mężczyzn po 60 roku życia mówimy o przeroście prostaty. Po 80 roku życia ten problem dotyka już niemal 80%.
Objawy chorej prostaty
Prostata, ze względu na swoje usytuowanie zaczyna powiększać rozmiary uciskając pęcherz. Mężczyźni nagle odczuwają więc ból podczas oddawania moczu. Nie jest to jednak jedynym objawem. Często następuje bowiem opóźnione oddawanie moczu. Trzeba więc cierpliwie czekać, aż w końcu pojawi się strumień o niewielkim ciśnieniu. Mamy więc wrażenie nie w pełni opróżnionego pęcherza. Zdarzają się także inne objawy, a więc np. częstomocz lub natychmiastowe silne parcie na mocz, które wywołuje konieczność gwałtownego skorzystania z toalety. Te wszystkie symptomy da się znacznie ograniczyć poprzez przyjmowanie leków ziołowych. Nie można jednak zwlekać z wizytą u specjalisty urologa, kiedy powyższym objawom zaczynają towarzyszyć nudności czy zawroty głowy. Będzie to spowodowane zbyt dużym przerostem gruczołu i takim jego uciśnięciem na pęcherz moczowy, że mocz zostanie zatrzymany w organizmie, czego konsekwencją jest jego zatrucie. Wówczas konieczne jest operacyjne usunięcie przerośniętego gruczołu, aby z powrotem było możliwe samodzielne oddawanie moczu, czyli odblokowanie cewki moczowej.
Badanie prostaty
Każdy mężczyzna, który ukończył 50 rok życia powinien się poddać badaniom prostaty i wykonywać je regularnie. Niestety, samo badanie nie należy do przyjemnych, ale jest konieczne. Przeprowadzane jest przez odbyt, czyli per rectum, ponieważ tą drogą najprościej jest się do niej dostać. Aby stwierdzić niepokojący przerost prostaty i ewentualną chorobę nowotworową należy wykonać morfologię krwi, a także specjalistyczne badanie określające poziom PSA. Bywa, że lekarz nie będzie w stanie wykryć guza ze względu na jego zbyt mały rozmiar, a badanie PSA ustali obecność komórek nowotworowych. Nie oznacza to jednak, że podwyższone PSA od razu sygnalizuje raka. Aż 50% mężczyzn z podwyższoną wartością PSA nie ma nowotworu prostaty, a u 25% chorujących na raka tego gruczołu, badanie per rectum nic nie wykazało.