Pytanie do eksperta:
Jestem w trakcie kuracji odchudzającej. Niestety, pomimo diety oraz ćwiczeń nie udaje mi się uzyskać pożądanej masy ciała. Czy możliwe jest, aby nadwaga wynikała z powolnego metabolizmu?
Odpowiedź:
Prawdopodobnie tak. Metabolizm to nic innego jak reakcje biochemiczne, skutkujące przemianami energii, które zachodzą w organizmie człowieka. W skład metabolizmu wchodzą procesy: PPM, PPPM oraz CPM. Funkcją pierwszego ze wspomnianych elementów ( podstawowych przemian materii) jest dostarczanie odpowiednich ilości energii w celu utrzymania prymarnej funkcjonalności organizmu. PPM uzależnione jest od kilku czynników takich jak: wiek, waga, a nawet płeć.
Drugi typ reakcji PPPM to tzw. ponadpodstawowe przemiany, które są uzależnione m.in. od trybu życia oraz aktywności fizycznej. CPM natomiast, to suma ogółu przemian energetycznych, zachodzących w organizmie. Wpływ na jej wartość mają przede wszystkim stres oraz nałogi, np. palenie papierosów. Reasumując, powolny metabolizm, to wynik nakładania się kilku czynników: genów, diety i braku aktywności fizycznej.
Metabolizm to proces, w którym organizm przetwarza dostarczone do organizmu kalorie w energię, spalając przy tym jednocześnie tłuszcz. Wszytko uzależnione jest od tempa, w jakim te reakcje zachodzą. Warto wspomnieć, że nawet gdy jesteś w stanie spoczynku, organizm potrzebuje energii do prawidłowego wykonywania funkcji, takich jak: oddychanie, krążenie krwi i naprawa komórek. Można poprawić swój metabolizm stosując się do kilku zasad takich jak: odpowiednie nawadnianie organizmu, utrzymanie poziomu witaminy D w granicach prawidłowych wartości, zwiększenie ilości snu.
Inne czynniki wpływające na metabolizm to:
1) Twój rozmiar ciała i jego proporcje. Jeśli ważysz więcej lub posiadasz dużo masy mięśniowej, możesz spalić więcej kalorii, nawet w spoczynku.
2) Twoja płeć. Jeśli jesteś mężczyzną, prawdopodobnie gromadzisz mniej tłuszczu, a więcej masy mięśniowej, niż kobieta w tym samym wieku.
3) Twój wiek. Powszechnie wiadomo, że w miarę upływu lat utrzymanie prawidłowej masy ciała jest coraz trudniejsze. Masa mięśniowa maleje, a to spowalnia tempo spalania kalorii.
Powody, które obok powolnego metabolizmu przyczyniają się do przyrostu masy ciała to:
– Dostarczanie do organizmu zbyt dużej liczby kalorii
– Mała aktywność fizyczna
– Geny i choroby przebyte w rodzinie
– Niektóre leki
Jeśli nadal jesteś zaniepokojony swoim powolnym metabolizmem i zbyt dużą masą ciała, należy porozmawiać z lekarzem na temat zmian, które mogą pomóc rozwiązać problem. Będą dotyczyły one głównie zdrowszego trybu życia. Konsultacja specjalistyczna pozwoli na sprawdzenie czy powolny metabolizm nie jest spowodowany jakimś schorzeniem, które dodatkowo może powodować wzrost wagi, jak np. niedoczynność tarczycy i zespół Cushinga.