Ciąża to ekscytujący i wspaniały czas dla kobiety, zwłaszcza jeśli jest ona wyczekiwana. Okres tzw. stanu błogosławionego to również czas ogromnych zmian w ciele i psychice kobiety. Często zdarza się, że nie potrafimy odpowiednio odczytać sygnałów świadczących o zajściu w ciążę. W wielu przypadkach kobieta nie jest świadoma swojego odmiennego stanu nawet przez kilka miesięcy. Jest to sytuacja niekorzystna zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka, ponieważ już pierwsze dni po zapłodnieniu mogą być znaczące dla rozwoju maluszka. Dokładając do tego możliwość spożywania alkoholu, złego odżywiania, nadmiernego stresu, którego doświadczy kobieta niewiedząc o ciąży, zagrożenie może być naprawdę niebagatelne.
Symptomy ciąży
W jaki sposób rozpoznać ciąże, która nie jest od dawna planowana lub dowiedzieć się, że wyczekiwany moment nadszedł? Istnieje duża liczba kobiet, które „to” po prostu czują. Co zrobić, gdy nasza intuicja nie jest aż tak wyczulona? Pomogą nam w tym pierwsze symptomy odmiennego stanu, o których więcej w dalszej części artykułu.
„Mdłości… zawroty głowy… senność – to na pewno złe odżywianie” – takie myśli miewa wiele kobiet. Często zdarza się, że początkowe oznaki ciąży są mylone z jakąś chorobą, np. zatruciem pokarmowym lub przemęczeniem, zwłaszcza jeśli kobieta dalej miesiączkuje. Moment wystąpienia pierwszych symptomów nie jest identyczny dla wszystkich kobiet. Różni się też czas ich pojawienia. Przyjmuje się, że nasz organizm wysyła sygnały świadczące o ciąży już w pierwszym tygodniu od zapłodnienia.
W okresie tych kilku dni u wielu kobiet występuje tzw. plamienie implementacyjne, związane z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. Często, objaw ten występuje wraz z nadmierną emocjonalnością (zmiany nastrojów) oraz zwiększoną wrażliwością piersi. Zdarza się też, że barwa sutka zmienia się na ciemniejszą.
Inne objawy mogące świadczyć o ciąży to: wspomniane wcześniej mdłości, niechęć do jedzenia lub odwrotnie wzmożony apetyt, skurcze w podbrzuszu, zgaga, częstsza potrzeba oddawania moczu, zwiększona senność, przebarwienia pojawiające się na skórze, wzrost temperatury ciała do około 37 stopni. Niektórym paniom zdarzają się omdlenia oraz wyostrzenie zmysłu węchu.
Kiedy spodziewać się pierwszych objawów?
Symptomy ciąży zazwyczaj pojawiają się pod koniec pierwszego miesiąca (4-6 tydzień), a głównym sygnałem informującym o odmiennym stanie jest brak miesiączki. Medycyna notuje jednak przypadki występowania krwawień przez kolejne kilka miesięcy – są one bardziej skąpe, mają inną barwę niż krew miesięczna i nie powodują bolesnych skurczów macicy. Po tym wiemy, że nie jest to już normalna menstruacja. Kiedy jednak kobieta „od zawsze” ma nieregularne miesiączki, może przez długi okres nie zorientować się, że jest w „stanie błogosławionym”.
Moment, w którym w życiu kobiety pojawia się dziecko przez wiele pań traktowany jest jako najważniejszy. Warto obserwować swoje ciało, zwłaszcza kiedy planujemy powiększenie rodziny. Niezależnie od tego, które oraz ile objawów odmiennego stanu zauważymy, należy wykonać test ciążowy, a w przypadku pozytywnego wyniku, udać się na konsultację do zaufanego ginekologa, w celu potwierdzenia przypuszczeń. Dobra opieka lekarska jest niezbędna w tym szczególnym okresie. Daje ona kobiecie świadomość ochrony zdrowia zarówno swojego, jak i rozwijającego się w niej nowego życia oraz pewność, że w odpowiedni sposób, z należytym przygotowaniem wkracza ona w nowy etap, jakim jest posiadanie dziecka.