Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to bardzo powszechny problem. Objawia się uciążliwymi, swędzącymi zmianami na skórze, które powstają na skutek kontaktu z alergenem lub substancjami drażniącymi. Najczęściej są to substancje chemiczne.
Kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej obserwuje się je u osób dorosłych. Aktualne wskazuje się, że choruje na nie prawie 10% populacji.
Szybkim i niezwykle wygodnym testem diagnostycznym w tym kierunku, są właśnie naskórkowe testy płatkowe (testy kontaktowe). Test przeprowadzany jest u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia, dotyczy 35 alergenów.
Kiedy wykonujemy testy kontaktowe?
Lekarz zaleca wykonanie testu kontaktowego, gdy podejrzewa, że czerwone, swędzące zmiany skórne powstają pod wpływem kontaktu skóry z jakimś czynnikiem chemicznym z otoczenia, a drogą obserwacji i eliminacji nie można ustalić co to za substancja.
Na czym polegają testy kontaktowe?
Testy kontaktowe są badaniem prowokacyjnym. Oznacza to, że odwzorowują naturalną odpowiedź skóry na kontakt z substancjami chemicznymi.
Naskórkowy test płatkowy jest wykonywany na skórze pleców. Polega na przyklejeniu specjalnych plastrów nasączonych badanymi substancjami chemicznymi. Po 48 godzinach od założenia plastrów, pacjent pojawia się na krótkiej wizycie, na której następuje zdjęcie paneli (plastrów) i pierwszy odczyt testu. Obecność zmian skórnych, w tym czasie nie przesądza o alergii kontaktowej, częściej świadczy o podrażnieniu. Po kolejnych 48 godzinach, pacjent pojawia się na kolejnej wizycie, podczas której następuje drugi odczyt. Zmiany skórne, które uwidaczniają się po takim czasie, potwierdzają alergie kontaktowe na substancje, które znajdowały się w danym miejscu na skórze. Nazywa się to reakcją alergiczną typu późnego. Po drugim odczycie omawiane są z pacjentem wyniki badania i ustalane dalsze zalecenia.
Test płatkowy pomoże nie tylko potwierdzić wstępną diagnozę, ale także dokładnie określić, na które pacjenta jest uczulony i w jaki jest stopień nasilenia tej alergii. Dzięki wynikowi testu możliwe jest wskazanie konkretnego alergenu, którego należy unikać, jak również precyzyjne dobranie leków i ich dawki oraz czasu leczenia.
Listę badanych alergenów znajdą Państwo tutaj.
Jak przygotować się do badania?
Badanie, z uwagi na jego prowokacyjny charakter, możemy wykonać tylko wtedy, gdy na skórze nie występują czynne zmiany zapalne.
Dodatkowo zaleca się, aby test wykonać:
-
- minimum 7 dni po odstawieniu doustnych leków przeciwuczuleniowych i miejscowych, sterydowych leków przeciwzapalnych;
- minimum po 4 tygodniach od ekspozycji skóry na słońce lub wizyty w solarium z uwagi na zahamowanie reaktywności komórkowej skóry przez promieniowanie ultrafioletowe;
W dniu badania nie należy stosować produktów pielęgnacyjnych np. balsamów czy kremów. Mogą one utrudniać zakładanie testów. W trakcie całego procesu badania należy unikać moczenia i spocenia okolicy, w której nałożone są testy by zapobiec ich „spłynięciu”, a tym samym niepowodzeniu badania.
Koszt takiego badania to 650 zł i obejmuje trzy wizyty według schematu:
- Założenie plastrów
- Zdjęcie plastrów i pierwszy odczyt testu.
- Drugi odczyt testu, otrzymanie pełnego wyniku badania wraz z zaleceniami.
Pacjentów zainteresowanych wykonaniem testu zapraszamy na konsultację dermatologiczną.