Czym jest stres?
„Przygotować projekt do pracy, zrobić zakupy, odebrać dziecko ze szkoły, upiec ciasto na wieczorne spotkanie i…nie zwariować”- Tak wygląda doba wielu Polek. Każdego dnia musimy dostosować się do nadmiaru obowiązków, które niestety wywołują u nas wiele stresu.
Stres jest normalną, psychiczną i fizyczną reakcją na coraz większe wymagania, jakie stawia nam codzienność. Badania pokazują, że przeciętny człowiek doświadcza wzmożonego stresu kilkukrotnie w ciągu roku. Trzeba pamiętać, że mózg ludzki jest na stałe połączony z systemem alarmowo- ochronnym. Gdy impuls zagrożenia dociera do mózgu, wysyłany jest sygnał, powiadamiający o tym ciało. Kiedy niebezpieczeństwo mija, organizm przechodzi w stan relaksu.
Niestety, w dzisiejszych czasach stres występuje w naszym życiu non-stop co oznacza, że system alarmowy rzadko się wyłącza. Długotrwały stres jest bardzo niebezpieczny i stanowi ogromne zagrożenie dla organizmu. Powoduje bowiem rozwój chorób takich jak: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie. Z tego właśnie powodu panowanie nad stresem jest bardzo ważną umiejętnością, ponieważ pozwala ono na wyciszenie i uspokojenie organizmu.Dlatego też, zacznij ćwiczyć różne techniki panowania nad stresem już dzisiaj.
Odprężenie
Tempo współczesnego życia sprawia, że zarządzanie stresem to niezbędna każdemu człowiekowi umiejętność. Wiele osób musi pogodzić obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym i towarzyskim, co jest bardzo trudne. Nauka identyfikacji problemów i wdrożenie rozwiązań jest kluczem do sukcesu.
Pierwszym krokiem do kontrolowania stresu jest monitorowanie jego poziomu, następnym, identyfikacja jego przyczyn . Warto zauważyć kiedy i w jakich sytuacjach najczęściej nas dotyka. Niektóre powody stresu, takie jak: kłopoty w pracy, problemy rodzinne czy trudności finansowe są łatwe do wykrycia, ale trzeba pamiętać też, że istnieje element stresu podświadomego, którego zauważenie nie jest już tak oczywiste. Nie każdy wie, że nawet pozytywne wydarzenia mogą być dla nas stresujące. Ślub, nowa praca, kupno domu…wszystkie te czynniki mogą spowodować w organizmie reakcje stresową. Po zidentyfikowaniu przyczyn wywołujących stres, można rozpocząć szukanie strategii radzenia sobie z nim.
Jak radzić sobie ze stresem?
W stanach podwyższonej gotowości, na stanowiskach pracy nasz organizm wydziela dużą ilość adrenaliny, co również przekłada się na poziom stresu. Spróbujmy wytyczać sobie zadania, które danego dnia powinny zostać wykonane oraz czas ich realizacji. Planując dzień oszczędzimy sobie zbędnych nerwów i nie zapomnimy o czymś istotnym, co pozwoli utrzymać stres na neutralnym poziomie.
Jeżeli ze względu na wysoki poziom stresu nie możemy zasnąć, nie powinniśmy, np. słuchać wieczornych wiadomości, z których płynące, negatywne informacje mogą zwiększać poziom kortyzolu (hormon stresu) we krwi, a co za tym idzie, powodować większą reakcję stresową organizmu.
Nauczmy się też dzielić obowiązkami z otoczeniem. Nie róbmy wszystkiego za podwładnych lub męża. Warto czasami zwrócić się o pomoc i wsparcie do rodziny lub przyjaciół. Świadomość, że mamy na kogo liczyć, z pewnością polepszy nasze samopoczucie i zbliży do ważnych dla nas osób.
Istotne jest też utrzymywanie zdrowego stylu życia. Aby go osiągnąć należy zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć i wysypiać się.
Techniki Relaksacyjne
Techniki relaksacyjne są obligatoryjną częścią zarządzania stresem. Relaks jest potrzebny dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Niemal każdy z nas może skorzystać z nauki technik relaksacyjnych. Ich zadaniem jest redukcja poziomu stresu poprzez spowolnienie oddechu i skoncentrowanie się na „tu i teraz”.
Typowe techniki relaksacyjne to :
- medytacja
- tai chi
- joga
Są również bardziej aktywne sposoby osiągania relaksu, na przykład:
- jogging, nordic-walking
- udział w zajęciach sportowych typu taniec lub fitness
Musimy uświadomić sobie, że w XXI wieku stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nie możemy się całkiem od niego uwolnić, ale możemy pomóc sobie w jego redukcji. Ważna jest też zmiana nastawienia i pozytywne myślenie oraz chęć podjęcia działań, dzięki którym to my zapanujemy nad stresem, a nie odwrotnie. Nie ma znaczenia, którą technikę wybierzemy. Liczy się fakt, że pomoże nam ona wyeliminować zbędny stres i osiągnąć upragniony i zasłużony relaks.