Jak dbać o słuch?
Słuch zużywa się wraz z wiekiem. Niestety, coraz więcej młodych ludzi narażonych jest na niedosłuch, a nawet utratę słuchu. Jest to spowodowane nieustającym hałasem, w którym żyjemy. Niedostatecznie dbamy o ten delikatny zmysł i zdecydowanie powinniśmy poświęcić mu nieco więcej uwagi. Badania wykazują, że 20% osób narzekających na kłopoty ze słuchem dotyczy grupy wiekowej 40-60 lat.
Skąd biorą się wady słuchu?
Nabyte wady słuchu mają zwykle swoją przyczynę w niewłaściwej dbałości o ten delikatny zmysł. Mowa tu o zbyt głośnym słuchaniu muzyki czy nieustannym przebywaniu w pomieszczeniach, w których mamy duże natężenie decybeli. W zakładach pracy, gdzie panuje hałas pochodzący z maszyn czy urządzeń mechanicznych, zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad BHP. Jest to warunkiem koniecznym pracy w takim miejscu, aczkolwiek wiele osób nie przestrzega przepisów. Nie tam jednak najczęściej pozbywamy się umiejętności dobrego słyszenia. Robimy to zwykle na własne życzenie uczestnicząc w bardzo głośnych koncertach, wydarzeniach rozrywkowych, a nawet w domu, kiedy zbyt głośno nastawiamy sprzęt muzyczny. Za niedosłuch u młodych ludzi w dużej mierze odpowiedzialne są słuchawki douszne. To właśnie te są najbardziej groźne dla zdrowia. Charakteryzują się przekraczaniem dopuszczalnych norm głośności. Czopki słuchowe są bardzo delikatne i w ten sposób szybko mogą ulec zniszczeniu. Inną przyczyną chorób są niedoleczone infekcje, narażanie uszu na przewiewy oraz zimno. To wszystko może doprowadzić do chorób, które rozwijając się powodują komplikacje zdrowotne.
Objawy niedosłuchu i profilaktyka słuchu
Pierwsze objawy niedosłuchu mogą się pojawić już bardzo wcześniej, nawet w w okresie dorastania. Zaczną się wówczas kłopoty ze zrozumieniom czyjejś wypowiedzi, nieustanne podgłaśnianie odbiorników itp. Warto więc unikać miejsc, gdzie hałas jest długotrwały. Takie otoczenie może wpływać na cały organizm powodując zmęczenie, poddenerwowanie i ciągły niepokój. Raczej starajmy się odpoczywać w ciszy, wyłączając wszystkie odbiornik w domu. Cisza łagodzi skołatane nerwy i pozwala prawdziwie odpocząć. W sytuacji konieczności przebywania w hałaśliwych pomieszczeniach, np. w zakładach pracy, zawsze należy używać słuchawek tłumiących hałas lub popularnych zatyczek dousznych. Nawet podczas koszenia trawy czy czy innych prac domowych trzeba dbać o słuch używając stoperów, ponieważ szkoda narażać go na uszkodzenie.