Bolesne miesiączki

„Nabrzmiałe piersi, ból w krzyżu, silne skurcze macicy, nieopisany ucisk w skroniach i pytanie kiedy to się skończy…”- też to znasz? Wymienione objawy dotyczą kobiet cierpiących na bolesne miesiączkowanie. Statystyki z gabinetów ginekologicznych wykazują, że co czwarta kobieta ma podobne dolegliwości. W dużej grupie badanych bolesność połączona jest z obfitymi krwawieniami. Istnienie również odsetek kobiet, u których miesiączka wywołuje kolejne dolegliwości takie jak: wymioty, duszności, nudności, omdlenia oraz rozchwianie emocjonalne. Całość zamienia tydzień z życia kobiety regularnie, co miesiąc w koszmar.

Przyczyny

Powodów bolesnego miesiączkowania może być wiele. Dzielą się one na pierwotnie i wtórne. Pierwotne są wynikiem dużego stężenia prostaglandyn, powodujących skurcze macicy. Wywołane jest to zwiększającym się podczas owulacji poziomem progesteronu. Zwykle ból spowodowany jest nadwrażliwością macicy, a nie jajników. Ten typ bolesności najczęściej dotyka dziewczyny w okresie dojrzewania. Uporczywy ból ma miejsce zwykle przed wystąpieniem krwawienia oraz w pierwszych dobach po jego pojawieniu się.

Do grupy wtórnych powodów wlicza się głównie schorzenia występujące w obrębie macicy. Przykładem takiej choroby może być endometrioza wewnątrz i zewnątrzmaciczna. Inny powód to niedoczynność tarczycy. Kłopoty z hormonami tego organu mogą zaburzać cykl miesięczny i nasilać bolesność. Bóle w okolicach 50 roku życia to symptom bliskiej menopauzy i zmian hormonalnych z nią związanych. Kolejne stany chorobotwórcze, wywołujące bóle wtórnego rodzaju to :

  • nawracające zapalenia jajników,
  • obecność mięśniaków (ich występowanie w ściankach macicy wpływa na jej kurczliwość),
  • zwężenie kanału szyjki macicy
  • wady anatomiczne macicy (głównie tyłozgięcie, niedorozwój macicy)

Leczenie

W łagodnych bólach mogą pomóc leki przeciwbólowe. Osobom z nadciśnieniem lub nadwrażliwym układem pokarmowym zaleca się zażywanie środków z paracetamolem. Najskuteczniejszy przy bólach miesięcznych jest ibuprofen, ponieważ blokuje on aktywność prostaglandyny. Istnieje też grupa środków przeciwbólowych wydawanych na receptę typu Aulin. Są one znacznie silniejsze od dostępnych powszechnie leków. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak terapia hormonalna. Tabletki antykoncepcyjne z jednej strony blokują owulację, a z drugiej zmniejszają grubość endometrium. Skutkiem takiego działania jest mniejsza ilość śluzówki, która musi zostać usunięta w czasie miesiączki.

Lekarze polecają też wiele niefarmakologicznych sposobów. Dobrym wyjściem będą ciepłe okłady stosowane na okolice podbrzusza lub kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, np. lawendowego (woda nie może być gorąca, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia krwotoku). Warto również wykorzystać dobroczynny wpływ aktywności fizycznej. Delikatne ćwiczenia rozluźniające są bardzo pomocne. Ważny jest również jadłospis kobiet. Należy wykluczyć z niego sól, napoje zawierające kofeinę (co najmniej na tydzień przed spodziewanym okresem), gdyż zwiększa ona skurcze macicy. Nie poleca się też potraw ciężkostrawnych, wywołujących wzdęcia. Niestety większość kobiet w czasie miesiączki podjada słodycze, które najlepiej również ograniczyć. Nie można zapomnieć o unikaniu nadmiernego stresu. Zarówno na początku miesiączkowania jak i w późniejszym okresie może on nasilać bóle miesiączkowe. Hormony, takie jak adrenalina oraz kortyzol, wydzielane w momentach wzmożonego stresu, pobudzają wytwarzanie  prostaglandyny.

Miesiączka wcale nie musi oznaczać Twojego najgorszego tygodnia w miesiącu. Aby poradzić sobie z towarzyszącymi jej dolegliwościami warto udać się do ginekologa. Doświadczony lekarz szybko rozpozna przyczynę Twoich problemów i zaleci najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Pamiętaj, że sposoby „na własną rękę” nie zawsze dają zamierzone efekty. Nie bój się również terapii hormonalnej. Obecnie medycyna dysponuje lekami z bardzo niską zawartością hormonów, które nie wywołują praktycznie żadnych skutków ubocznych, a mogą całkowicie rozwiązać kłopot z bolesnym miesiączkowaniem.