Pytanie do eksperta.
Od dłuższego czasu zauważam u siebie silne bóle głowy. Wykonałem prywatnie tomograf, ale badanie nic nie wykazało. Bólom towarzyszy wysokie ciśnienie krwi około 170/100 mmHG. Dodam, że w rodzinie kilka osób miało problem z nadciśnieniem. Czy powodem moich dolegliwości może być ta sama choroba?
Odpowiedź
Odpowiedź na zadane pytanie nie może być jednoznaczna z dwóch przyczyn. Po pierwsze podaje Pan za mało danych, po drugie, aby stwierdzić nadciśnienie tętnicze konieczne jest wykonanie wielu badań oraz obserwacji parametrów ciśnienia krwi przez okres co najmniej trzech tygodni. W razie wątpliwości warto wdrożyć badanie szczegółowe, tzw. holter ciśnieniowy, który mierzy i rejestruje dane pomiarowe w ciągu całej doby.
Nadciśnienie tętnicze to nic innego jak wzrost wartości ciśnienia krwi. Górna granica po przekroczeniu, której mówi się o stanie chorobowym wynosi 140/90 mmHG. Pierwszy współczynnik dotyczy ciśnienia skurczowego, drugi rozkurczowego. Wartość książkowego ciśnienia to 120/80 mmHg. Nadciśnienie dzieli się na trzy poziomy: pierwszy to wartości do 159/99 mmHG, drugi: 179/ 109 mmHG oraz trzeci przekraczający 180/100 mmHg. Wyróżniamy dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne i wtórne. To pierwsze w zasadzie nie posiada jednoznacznej przyczyny. Z medycznego punktu widzenia określa się je jako zbiór wielu bodźców, zaburzających prawidłowe funkcjonowanie chociażby układu hormonalnego, oddziałującego na poziom ciśnienia.
Powodem stymulującym wtórne nadciśnienie mogą być inne dolegliwości chorobowe, np. choroby nerek, bezdech senny. Generalnie, wiele osób w wieku starszym skarży się na tą dolegliwość.
Kolejną kwestią, o której pan wspomniał jest dziedziczenie. Istnieje możliwość zależności genetycznej, tzn. jeśli w rodzinie zanotowano przypadki choroby, nieuniknione, że kolejne pokolenia „otrzymają w spadku” ten problem.
Do innych elementów warunkujących wystąpienie wysokiego ciśnienia krwi należy: zły tryb życia, korzystanie z używek – głównie papierosów, nadwaga, brak aktywności fizycznej. Zdarza się, że nadciśnienie tętnicze nie ujawnia się poprzez wyraźne sygnały. Jest to choroba niezwykle podstępna. Często jednym jego objawem jest uporczywy ból głowy. Do pozostałych symptomów zależnych od rodzaju podłoża chorobowego należą: wypieki, duszności, nadmierna potliwość, kołatanie serca.
Ważne jest, aby szybko zdiagnozować problemy z ciśnieniem krwi. Nieleczone mogą przyczynić się do rozwoju poważnych dolegliwości zdrowotnych. Skutkiem utrzymującego się przez długi czas wysokiego ciśnienia krwi może być rozwój miażdżycy oraz rozrost lewej komory serca, co z kolei konstytuuje najczęściej kolejne zagrożenia, np. zawał czy uszkodzenie funkcjonalności nerek. Proszę udać się do kardiologa, choćby profilaktycznie.