Problem przebarwień na skórze dotyka coraz więcej osób. Ich pojawianiu się sprzyja promieniowanie ultrafioletowe, obecne w atmosferze nawet w pochmurne dni. Tylko nieliczni z nas stosują filtry przeciwsłoneczne przez cały rok. Warto zdać sobie sprawę, że na proces nadmiernej pigmentacji skóry narażeni jesteśmy podczas przyjmowania niektórych leków, stosowania kosmetyków i w przebiegu chorób ogólnych.
Wiele Pań boryka się z problemem ostudy w czasie ciąży lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Charakterystycznie zlokalizowane przebarwienia na szyi, przy uszach i na dekolcie wywoływane są przez wody perfumowane, zwłaszcza te zawierające w składzie na przykład bergamotkę. Osoby z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, marskością wątroby, niewydolnością nerek, chorobą Cushinga mają rozsiane przebarwienia na skórze ciała. Nie można zapominać o działaniu światła słonecznego, które powoduje zaostrzenie przebiegu trądziku różowatego, atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry, tocznia rumieniowatego. Przewlekłe, cieplne uszkodzenie skóry, tzw. melanoza cieplna dotyka czasem osoby stosujące koce i poduszki elektryczne, a także ogrzewające urządzenia podłogowe. Przebarwienia pozapalne – po ostrych i przewlekłych stanach zapalnych skóry, trądziku, urazie mechanicznym, oparzeniu, infekcji skórnej częściej dotykają osoby z wysokim fototypem ( ciemne włosy i oczy).
Kolejna grupa uporczywych zmian to przebarwienia polekowe. Przebieg ich leczenia jest długotrwały i trudny. Lista leków wywołujących nadwrażliwość na światło jest imponująca. Najważniejsze z nich to:
- antybiotyki z grupy tetracyklin (leczenie m.in. trądziku) oraz chinolonów (leczenie zapalenia dróg moczowych)
- sulfonamidy
- leki odwadniające (popularny furosemid)
- leki przeciwcukrzycowe
- leki stosowane w leczeniu padaczki
- leki antyarytmiczne
- neuroleptyki
- antydepresanty
- leki przeciwwirusowe, cytostatyczne
Na szczególną uwagę zasługują żele przeciwbólowe do stosowania na skórę przy dolegliwościach stawowych, zawierające ketoprofen, ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Ich działanie przebarwiające trwale skórę ujawnia się po kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu miesiącach od momentu użycia.
Trzeba pamiętać, że leczenie powstałych przebarwień jest długie i obejmuje stosowanie między innymi peelingów lekarskich o złożonym składzie i wysokim stężeniu kwasów takich jak kwas: kojowy, retinowy, cytrynowy, ferulowy, pirogronowy, trójchlorooctowy. Bardzo skuteczny jest również Cosmelan. Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają odzyskać piękny i zdrowy wygląd skóry, a co za tym idzie radość z życia. Oczywiście, najrozsądniejszą radą, dzięki której możemy uniknąć powstawania lub powiększania się przebarwień jest oczywiście profilaktyka. Jej podstawą bedzie rygorystyczne stosowanie filtrów SPF.