Czy Twój przedszkolak odmawia jedzenia czegoś innego niż kurczak? A może w ogóle nie ma swojego ulubionego jedzenia, a w zamian tylko by się bawił?
Jeśli sposób odżywiania dzieci to trudna kwestia w twoim domu, nie jesteś sam. Wielu rodziców martwi się o to, co jedzą ich dzieci. Przeczytaj poniższe porady, które zapobiegną rodzinnym kłótniom podczas posiłków.
1. Szanuj apetyt dziecka – lub jego brak
Jeśli Twoje dziecko nie jest głodne, nie zmuszaj go do posiłku na siłę. Nie wciskaj mu niektórych potraw czy nie przekupuj aby wyczyścił talerz. To może go tylko pobudzić do silniejszego wybrzydzania. Przez to dziecku czas posiłków i jedzenia może się zacząć kojarzyć z lękiem i frustracją, a dalej może być mniej wrażliwe na sygnały własnego organizmu o uczuciu głodu i sytości. Podawaj mu więc małe porcje, aby uniknąć przejedzenia i daj mu możliwość samodzielnego proszenia o więcej.
2. Trzymaj się rutyny
Podawaj dania i przekąski o tej samej porze dnia. Możesz podawać mleko lub sok podczas jedzenia, ale lepiej oferować wodę między przekąskami. Pozwalanie dziecku na picie soku lub mleka pomiędzy posiłkami sprawia, że może ono mieć mniejszy apetyt na obiad czy kolację.
3. Bądź cierpliwy z podawaniem nowych rodzajów pokarmów
Małe dzieci często dotykają i wąchają nowe pokarmy- mogą nawet wkładać je do buzi i wyjmować z powrotem. Twoje dziecko musi przetestować nową żywność zanim weźmie pierwszy kęs. Zachęcaj dziecko rozmawiając o kolorze, kształcie, zapachu i konsystencji nowego jedzenia. Podawaj nowe pokarmy wraz z ulubionymi potrawami twojego dziecka.
4. Przekształć czas obiadu w zabawę
Podawaj brokuły i inne warzywa z dipem lub ulubionym sosem. Wycinaj warzywa w różne kształty. Oferuj dziecku śniadaniowe produkty spożywcze na obiad czy kolację. Przygotowuj różne pod względem kolorystycznym i ułożeniem posiłki.
5. Zatrudnij swoje dziecko do pomocy
W sklepie spożywczym poproś dziecko, aby pomogło Ci wybrać owoce, warzywa i inne zdrowe jedzenie. Nie kupuj niczego, czego nie chcesz, aby twoje dziecko zjadło. W domu zachęć dziecko, aby pomagało myć warzywa, wymieszało ciasto lub nakryło do stołu.
6. Dawaj dobry przykład
Jeśli jesz różnorodne, zdrowe posiłki, jest bardziej prawdopodobne, że dziecko będzie cię naśladowało.
7. Bądź kreatywny
Dodaj pokrojone brokuły lub zieloną paprykę do sosu do spaghetti, pokrojone plasterki owoców na wierzch musli, czy dodawaj małe marchewki na górę zapiekanki lub zupy.
8. Ogranicz rozpraszacze
Wyłącz telewizor oraz inne elektroniczne gadżety podczas posiłków. Pomoże to dziecku skupić się na jedzeniu. Należy pamiętać, że reklama telewizyjna może zachęcić twoje dziecko do spożywania słodkich rzeczy i twierdzenie, że jest to wartościowe.
9. Nie oferuj deseru jako nagrody
Stawiając deser jako nagrodę wysyłamy wiadomość, że jest to najlepsze jedzenie, co może tylko zwiększyć pragnienie dziecka na słodkie. Możesz wybrać jeden lub dwa dni w tygodniu gdzie podany będzie deser, lub przedefiniować deser na owoce, jogurt lub inna zdrową przekąskę.
10. Nie bądź kucharzem na specjalne zamówienie
Przygotowanie oddzielnego posiłku dla twojego dziecka po tym jak odrzuca obiad spożywany przez resztę rodziny może zachęcać go do wybrzydzania. Namawiaj dziecko do pozostania przy stole w czasie obiadu, nawet jeżeli ono samo nie je. Podsuwaj swojemu dziecku zdrowe posiłki, aż staną się znanym i lubianym przez niego wyborem.
Jeżeli obawiasz się, że niejedzenie twojego dziecka naraża go na zahamowanie wzrostu i własnego rozwoju skonsultuj się z lekarzem.
Tymczasem należy również pamiętać, że nawyki żywieniowe twojego dziecka nie ulegną z dnia na dzień drastycznej zmianie – ale małe zdrowe przyzwyczajenia każdego dnia mogą pomóc wdrożyć zdrowy tryb życia twojego dziecka w przyszłości.