Pytanie do eksperta:

Lekarz stwierdził u mnie grypę jelitową. W jaki sposób oraz jak długo mogę zarazić nią osoby w swoim otoczeniu?

Odpowiedź:

Grypa jelitowa zwana inaczej żołądkową to choroba układu pokarmowego, a dokładniej jego zakażenie powstałe na skutek działania wirusów takich jak: norowirusy i rotawirusy. Lokują się one w błonie śluzowej żołądka oraz jelit, co prowadzi do powstawania bardzo nieprzyjemnych dla osoby chorej skutków: biegunki i wymiotów.

Norovirus: jest powodem występowania choroby zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Zdolność do zakażania tego czynnika chorobotwórczego jest natychmiastowa. W momencie, w którym chory poczuje się źle, jednocześnie staje się jednostką posiadająca możliwość do przenoszenia wirusa na osoby zdrowe. Objawy występują najczęściej od jednego do dwóch dni od czasu ekspozycji na wirus. Okres kwarantanny trwa do około trzech dni po wyzdrowieniu, choć medycyna notuje przypadki osób, u których wirus utrzymuje się w organizmie nawet do dwóch tygodni. Przebywanie z nimi w tym okresie może skutkować chorobą.

Rotavirus- to drugi z najczęstszych ogniw powodujących chorobę. Atakuje głównie niemowlęta i dzieci, rzadziej osoby dorosłe. Czas jego rozwoju w organizmie wynosi od jednego do trzech dni. Zdolność zakaźną chory uzyskuje przed wystąpieniem fizycznych objawów choroby oraz do tygodnia po wyzdrowieniu.

Wirusem można się zarazić poprzez bliski kontakt z osobą chorą, ponieważ rozprzestrzenia się on przede wszystkim drogą kropelkową. Dzielenie się jedzeniem, używanie tych samych sztućców, korzystanie ze wspólnych przedmiotów sanitarnych może skutkować zakażeniem. Aby uniknąć choroby ważna jest higiena tj. częste mycie rąk oraz zbilansowana dieta, podtrzymująca odporność organizmu. Należy pamiętać, że faktyczny powrót do zdrowia osoby chorej następuje w momencie odnowienia się uszkodzonej błony śluzowej jelit, po złuszczeniu elementów, w które wniknęły wirusy.