Profilaktyka raka piersi

Nowotwory piersi to powszechna choroba, na którą zapada coraz więcej kobiet. Dotyka już nawet młode dziewczyny. Czy można temu jakoś zapobiec?  Główną przyczyną nowotworów jest stres, a także czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia jest także niezdrowa dieta i brak ruchu. Wielu nowotworom można zapobiegać, a duża ich część jest możliwa do wyleczenia, jeśli w porę uda się go zdiagnozować. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania, którym każda kobieta powinna się co jakiś czas poddawać.

Samobadanie piersi

Samodzielne badanie piersi można i trzeba wykonywać choćby raz w miesiącu. Obie piersi należy obserwować monitorując ich wielkość, kolor, a także ewentualne wycieki z brodawek. Nie wolno poddawać się panice, ponieważ tego typu zmiany są często łagodne, jednak koniecznie należy je skonsultować z lekarzem. Samobadanie piersi powinno się wykonać między 5 a 9 cyklem  delikatnie uciskając piersi. Raz w roku warto udać się na badanie ginekologiczne do lekarza, który wykona także badanie piersi, a nie tylko cytologię.

Badanie USG piersi

Badanie USG zwykle daje dużo lepszy obraz piersi i potrafi wykazać nawet najdrobniejsze guzki, które bywają niewyczuwalne poprzez samobadanie. Ultrasonografię powinno się wykonywać raz na 2 lata począwszy od 25 roku życia. Częściej, czyli raz w roku i od 20 roku życia powinny wykonywać badanie USG te kobiety, które mogą mieć skłonności dziedziczne do rozwoju choroby nowotworowej. Do grupy ryzyka należą dziewczyny, których matki, babcie, siostry matki czy babci chorowały na raka piersi lub ojcowie i dziadkowie mieli raka prostaty. Ultrasonografia w przypadku młodych kobiet jest dużo bardziej skuteczna, aniżeli mammografia, ze względu na większą obecność tkanki gruczołowej.

Badanie mammograficzne

Mammografię wykonuje się u kobiet, które przekroczyły 50 rok życia. Wraz z wiekiem zmienia się bowiem struktura piersi. Tkanka gruczołowa ustępuje miejsca tkance tłuszczowej i badanie mammograficzne staje się bardziej miarodajne. Jeśli kobieta nie wykazuje żadnych zmian chorobowych, wówczas badanie piersi dokonuje się profilaktycznie raz na 5 lat, a następnie raz na 2 lata. W sytuacji gdy występuje jakieś obciążenie dziedziczne chorobą nowotworową należy dostosować się do zaleceń lekarza, który wskaże indywidualny tok badań. Jedno jest pewne, lepiej nie zwlekać z badaniami kontrolnymi, ponieważ często ratują życie. Z roku na rok więcej kobiet zaczyna być świadome zagrożenia i regularnie bada swój organizm.