Nerwice – jak leczyć?

Nerwice, jak każde zaburzenia psychiczne, są zawsze trudne w leczeniu. Nie ma jednak innej możliwości terapii, ponieważ nerwice utrudniają funkcjonowanie. Istnieje wiele rodzajów nerwicy, które można scharakteryzować na podstawie objawów.

Czym jest nerwica?

Nerwica zwana jest chorobą emocji i ma podłoże napięciowe oraz nieuświadomionych i nieprzepracowanych lęków. Jednym z objawów są nieuzasadnione napady gniewu, zbytnia wrażliwość czy kłopoty z koncentracją. Wiele nerwic ma podłoże długotrwałego stresu, traumy i bólu przeżytego w przeszłości. Są to tzw. nerwice pourazowe. Nerwice lękowe polegają na objawach lęku o bliskich, ciągłym strachu o siebie i otoczenie. Nerwice są o tyle niebezpieczne, że mogą się przerodzić w nerwice o podłożu wegetatywnym, które będą miały związek z zaburzeniem funkcjonowania poszczególnych narządów organizmu.

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy, tak jak wszystkich dolegliwości psychicznych człowieka, jest bardzo trudne. Często nie otrzymujemy pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, któremu trudno jest rozpoznać chorobę. Dopiero po wizycie u psychiatry problem przybiera mierzalną formę i zostaje nazwany. Najczęściej leczenie obejmuje przyjmowanie leków. Istnieją dwie grupy farmaceutyków, które będą miały skuteczne działanie na różne rodzaje nerwic. Jedne z nich hamują pobudzenie, drugie podnoszą nastrój chorego i aktywizują go do działania. Konieczne jest więc konkretne rozpoznanie określonego rodzaju nerwicy i szybkie działanie. Psychoterapia także potrafi pomóc wyleczyć nerwice, aczkolwiek nigdy nie ma gwarancji na całkowite pozbycie się problemu natury psychicznej, ponieważ człowiek wydaje się być dość skomplikowaną jednostką. Niestety, wielu ludzi nie szuka pomocy uznając, że taką już mają konstrukcję psychiczną. W ten sposób robią szkodę nie tylko sobie, ale także bliskiemu otoczeniu. Dlatego tak ważne jest oswajanie społeczeństwa z potrzebą leczenia psychiki, profilaktyką zaburzeń psychicznych, a także samą osobą psychiatry. Uczęszczanie na psychoterapię wciąż jednak nie stanowi wiarygodnej formy leczenia i bywa uznawane za fanaberię.