Chrypka
Chrypka, czyli kłopoty z głosem to najpowszechniejsze, potoczne określenie dolegliwości, z którą zmaga się wiele osób. Z medycznego punktu widzenia chrypka to zmiana tonu głosu na ostry (matowy, szorstki). Powstaje ona na skutek utraty możliwości emisji wysokich tonów, a to powodowane jest zmianą naprężenia strun głosowych, przez co ich drgania odbiegają znacznie od prawidłowych. Uniemożliwia to odpowiedni przepływ powietrza. Cierpimy na nią często w trackie infekcji gardłowych lub po spacerach w mroźny dzień. Zdarza się też po długotrwałym nadwyrężeniu głosu (z tym rodzajem chrypki zmagają się często osoby pracujące głosem, np. nauczyciele). Dolegliwość tego typu mija zwykle dość szybko i nie powinna budzić obaw. Większy problem stanowi chrypka przewlekła, która długotrwale odbiera nam głos.
Przyczyny powstawania chrypki
Przyczyn powstawania chrypki może być wiele, często są one dość prozaiczne. Istnieje jednak szereg czynników, które uznawane są za o wiele poważniejsze. Należą do nich:
- wady anatomiczne strun głosowych (przerost, zgrubienia)
- nowotwory jamy gardłowej lub krtani
- dolegliwości alergiczne
- kłopoty z tarczycą- niedoczynność
- infekcje górnych dróg oddechowych, np. zapalenie krtani zwane często chorobą nauczycieli
- infekcje o podłożu bakteryjnym, np. zapalenie nagłośni
- guzki, torbiele strun głosowych
- refluks żołądkowy
- reakcja na leki lub wszelkiego rodzaju toksyny
- nadużywanie trunków alkoholowych
- nałóg nikotynowy
- przekrwienie jamy gardłowej
- zanieczyszczone powietrze
Leczenie
Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z uciążliwą chrypką. Jeśli jest ona spowodowana infekcją górnych dróg oddechowych przede wszystkim trzeba zwalczyć powodujące ją wirusy. Powinniśmy też zadbać o ogrzanie chorego gardła. Po nadwyrężeniu głosu, starać się wyciszyć w sposób dosłowny, a jeśli to nie możliwe choćby próbować mówić ciszej i stale uzupełniać płyny (nie zaleca się zimnych napoi). Ważne jest nawilżanie pomieszczenia, w którym spędzamy większość czasu. Wskazane jest też powstrzymanie się od palenia tytoniu.
Można dodatkowo wykonywać ziołowe płukanki gardła, np. z szałwii lub pić napar z siemienia lnianego, które koi błony śluzowe. Jeśli uciążliwa chrypka utrzymuje się ponad trzy dni, a do tego pojawiają się kolejne objawy, świadczące, np. o poważniejszej infekcji potrzebna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą. Warto też wypróbować przeprowadzanie inhalacji, do której wykorzystamy, np. olejki eteryczne (eukaliptusowy goi gardło i zwalcza chrypkę). Doskonałym lekarstwem, które powinno przynieść ulgę będzie sok z cytryn lub limonki. Świeżo wyciśnięty napój można nieco osłodzić. Ważne jest, aby rozcieńczyć go w ciepłej wodzie. Zimy traci swoje właściwości.