Czekolada

Mleczna, gorzka lub z dodatkami…czekolada, nie bez przyczyny zwana „pokarmem bogów”. Ten słodki deser ma wielu zwolenników. Mało kto zastanawia się jednak nad tym ile pozytywnych skutków oprócz przyjemności smakowej może wywołać spożywanie czekolady.

Kakao i czekolada powstają z ziaren kakaowca, które uprawiane są w Ameryce Południowej, w tropikach przez co najmniej 300 lat. Wybrzeże Kości Słoniowej jest jednym z największych dostawców surowego kakao, które przez wiele kultur zostało uznane za przysmak. Zawiera ono flawonoidy, są to związki o działaniu przeciw-utleniającym. Posiada też właściwości rozrzedzania krwi. Z tego właśnie powodu popularność kakao i czekolady wzrasta, a naukowcy poddają je specjalistycznym badaniom, których wyniki pozwalają ocenić ich wpływ na choroby serca, skóry czy zaparcia.

Wpływ czekolady na zdrowie

Ciśnienie krwi

Badania wykazały, że czekolada zawiera flawonole (naturalne substancje bioaktywne), które obniżają ciśnienie krwi. Należy pamiętać jednak, że jednym ze związków obecnych w tej „słodkiej przyjemności” jest kofeina, która powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. W tym wypadku najlepszą radą jest umiar. Przeciwutleniacze, np. katechiny (o wiele silniejsze i łatwiej przyswajalne przez organizm niż witamina C) i epikatechiny zawarte w czekoladzie mają zbawienne działanie na ścianki naczyń krwionośnych. Blokują one powstawanie zakrzepicy, rozwój procesów zapalnych, a co za tym idzie – chronią przed miażdżycą.

Nie sposób nie zauważyć też obecności żelaza w tzw. „ciemnym lekarstwie”. Jego prawidłowy poziom we krwi nie dopuszcza do powstania anemii, ponieważ pierwiastek ten odpowiedzialny jest za produkcję czerwonych krwinek.

Brak zaburzeń rytmu serca

Jednym z najważniejszych pierwiastków obecnych w czekoladzie jest magnez. Wpływa on na poprawną pracę mięśni poprzecznie prążkowanych serca, które odpowiadają za zaburzenia rytmu. Dodatkowo, magnez korzystnie działa na pracę mózgu. Badania dowiodły, że ulepsza on koncentrację, stąd zalecenia do spożywania czekolady w okresie wytężonego wysiłku umysłowego.

Marskość wątroby (przewlekłe choroby wątroby)

Okazuje się, że czekolada zmniejszając wysokie ciśnienie krwi, zwiększa jej przepływ w wątrobie. To ważne, ponieważ wysokie ciśnienie krwi w żyłach wątroby przyczynia się do powstawania marskości tego narządu.

Łagodzenie napięcia przedmiesiączkowego

Ziarna kakaowca są bogate cenne składniki mineralne, takie jak: magnez, wapń, fosfor i potas. Udowodniono, że niedobór tych elementów w organizmie jest powiązany z napięciem przedmiesiączkowym, odczuwanym przez kobiety. Wyjaśnia to pozytywny wpływ i powszechnie panującą wśród pań opinię, głoszącą, że czekolada polepsza ich nastrój. Witaminy z grupy B, A oraz E wspomagają wytworzenie serotoniny oraz wzrost poziomu glukozy we krwi, co stymuluje wydzielanie endorfin zwanych hormonem szczęścia.

Poprawa pamięci

Gorzka czekolada, która ma najwięcej związków zwanych flawoniodami działa korzystnie na ukrwienie mózgu, a w konsekwencji ulepsza pamięć. Łatwiejszy przepływ krwi w tym kluczowym narządzie zwiększa skuteczność operacji przetwarzania bodźców, stąd nasze reakcje są szybsze, a ich efektywność jest wyższa.

Interakcje z lekami

Czekolada może mieć wpływ na poziom cukru we krwi. Zaleca się ostrożność podczas korzystania z leków, które mogą zmieniać poziom cukru we krwi. Osoby przyjmujące insulinę lub leki dla chorych na cukrzycę powinny ograniczyć spożywanie tego produktów. Należy zachować umiar w jedzeniu czekolady, stosując z leki takie jak: kwas acetylosalicylowy, leki przeciwzakrzepowe (tj. warfaryna lub heparyna), leki przeciwpłytkowe (tj. klopidogrel) i niesteroidowe leki przeciwzapalne (tj. ibuprofen lub naproksen). Czekolada może rozrzedzać dodatkowo krew, co w tym wypadku nie jest wskazane.

Podsumowując

Czekolada to nie tylko puste kalorie, słodka przekąska, ale również substancja mająca bardzo pozytywny wpływ na zdrowie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Spożywana z umiarem, korzystnie wpłynie na nasz organizm. Dla takich skutków warto od czasu do czasu zrezygnować z restrykcyjnej diety.