Banany to bardzo zdrowa przekąska, bogata w witaminy C i B6, potas oraz dużą ilość błonnika. Nie wszyscy wiedzą, że te pyszne owoce oferują o wiele więcej korzyści, ponieważ mają one ogromne właściwości lecznicze.

Zastępują wysokoenergetyczne napoje sportowe

Badanie, które zostało przeprowadzone w grupie 14 zawodowych kolarzy wykazało, że zjedzona połowa banana daje taki sam skutek, jak jedna butelka napoju energetycznego wypijanego co 15 minut podczas wyścigu, którego czas wynosi dwie i pół godziny. Co ciekawe, wydajność rowerzystów była taka sama jak po spożyciu chemicznego płynu, ale plusów płynących ze zjedzenia banana jest zdecydowanie więcej. Owoce te zawierają bowiem ogromną ilość składników odżywczych oraz zdrową mieszankę naturalnych cukrów i przeciwutleniaczy. Ponadto, banany pomagają w likwidacji bolesnych skurczy mięśni, więc dobrze jest jeść je podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Przyspieszają metabolizm

Banany są dobrym źródłem skrobi, która znajduje się w żywności bogatej w węglowodany. Organizm trawi skrobie powoli, a to pomaga w utracie wagi. Watro przytoczyć w tym miejscu liczby: zielony banan ma aż 12,5 grama skrobi, natomiast dojrzały około 5 gram.

Regulują ciśnienie krwi

Kolejna korzyść płynąca ze spożywania bananów to ich zbawienny wpływ na układ krwionośny, ponieważ regulują one ciśnienie krwi. Zgodnie z wynikami najnowszych badań w podobny sposób działa też błonnik zawarty w bananach, ponieważ zmniejsza on ilość szkodliwego cholesterolu we krwi, a co za tym idzie prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej oraz zawału serca. Banany zawierają też dużą dawkę potasu, która krążąc w naczyniach usuwa z organizmu zbędną ilość sodu. Pierwiastek ten działa również jako naturalny środek moczopędny, stymuluje nerki do pracy, a tym samym do wydalania z organizmu toksyn.

Wpływają na ilość przydatnych bakterii w układzie pokarmowym

Banany zawierają dużo węglowodanów i prebiotyków, których ludzki układ pokarmowy nie może strawić. Mają one jednak dosyć istotną rolę w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. Prebiotyki ulegają fermentacji w jelicie grubym, stymulując tym samym rozwój przydatnych dla ludzkiego organizmu bakterii probiotycznych. Spełniają one ważną rolę- zmniejszają poziom pH w jelitach, regulując procesy gnilne, przez co ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego jest dużo mniejsze.

Łagodzą dyskomfort w jamie brzusznej

Ze względu na duże ilości błonnika, o którym wspominaliśmy wyżej, banany są skuteczne w usuwaniu zaparć, zmniejszaniu częstości występowania biegunek,  w regulacji wydzielania kwasu żołądkowego oraz dotkliwości zgagi i wrzodów.

Na rynku dostępnych jest około 80 odmian tych wspaniałych owoców. Banany można jeść na surowo, ale istnieją też proste przepisy na pyszne bananowe potrawy takie jak: sałatki owocowe, dodatki do naleśników, kremów lub wykwintnych deserów. Każdy na pewno znajdzie idealną dla siebie bananową przekąskę, nie tylko ze względu na nietypowy smak, ale przede wszystkim na ogromne korzyści zdrowotne, jakie posiadają banany.