Dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych dla dziecka w pierwszym roku życia jest niezwykle ważne. Uwarunkowane jest to faktem, że niemowlęta w pierwszych miesiącach życia szybko rosną, aby ten proces przebiegał poprawnie, posiłki muszą być właściwie zbilansowane. Wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych na tak wczesnym etapie pozwoli również uaktywnić zdrowe wzorce żywieniowe na całe życie.

Przewodnik karmienia dzieci w pierwszym roku życia

1. Nie poddawaj pokarmów stałych, chyba że lekarz pediatra poradzi, aby to zrobić. Pokarmy stałe nie powinny być wprowadzane w dietę dziecka przed ukończeniem 4 miesiąca życia, ponieważ:

  • mleko matki zapewnia dziecku wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego  rozwoju
  • dziecko nie jest jeszcze fizycznie rozwinięte, by móc jeść pokarmy stałe
  • może to doprowadzić do nadwagi i przekarmienia

2. Podczas włączenia pokarmów stałych do diety, podawaj dziecku jeden nowy produkt w danym czasie – nie zaleca się mieszania, wzbogacania potraw (jak w przypadku typowego obiadu  dla dorosłych).  Różnica czasowa między jednym, a drugim nowym daniem powinna wynosić od trzech do pięciu dni. Pozwala to określić jakich pokarmów Twoje dziecko może nie tolerować lub na jakie jest uczulone.

3. Zacznij od podawania małych ilości nowych pokarmów stałych – na początku karm go  łyżeczką deserową, później powoli zwiększaj porcję.

4. W pierwszych miesiącach serwuj kaszki dla niemowląt przygotowane zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, a następnie włącz warzywa, owoce,  na końcu mięso.

5. Nie używaj soli ani cukru podczas przygotowywania domowych potraw dla niemowląt. Gotowe jedzenie sprzedawane w sklepach może zawierać duże ilości tych przypraw, stąd nie powinny być one  wykorzystywane podczas przygotowywania jedzenia dla dziecka. Zawsze przed podaniem należy myć i obierać owoce oraz warzywa, a także usuwać nasiona i pestki  w nich się znajdujące. Trzeba zachować szczególną ostrożność co do owoców i warzyw, które mają kontakt z glebą. Mogą one zawierać bakterie, które powodują zatrucia pokarmowe.

6. Mleko krowie nie powinno być dodawane do diety przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka, gdyż nie posiada ono żadnych niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych dla niemowląt.

7. Staraj się podawać jedzenie łyżeczką. Nie używaj kubeczków z dzióbkiem (tzw. niekapków). Tylko płyny powinny być podawane z takiej butelki.

8. Unikaj miodu w jakiejkolwiek formie, gdyż może to spowodować zatrucie bakteryjne u malucha.

9. Nie kładź dziecka spać z butelką przy ustach. Podtrzymywanie butelki buzią jest związane ze zwiększonym ryzykiem infekcji uszu. Gdy Twoje dziecko posiada już ząbki, przetrzymywanie butelki w ustach może powodować próchnicę. Nie można bagatelizować też ryzyka zadławienia.

10. Pomóż dziecku „pożegnać się” z butelką do pierwszego roku życia.

11. Unikaj „wyczyszczonego talerza.” Zmuszanie dziecka do zjedzenia całości pokarmu ze swojego talerza,  nie jest właściwe. Takie postępowanie uczy dziecko jedzenia tylko dlatego, że potrawa znajduje się na talerzu, a nie dlatego, że jest ono głodne. Spodziewaj się mniejszego apetytu w miarę  upływu czasu – łaknienie spowalnia się po ukończeniu pierwszego roku życia.

12. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny jeść fast foodów, orzechów, nasion, okrągłych cukierków,  twardych pokarmów, surowych owoców i warzyw, winogron, czy masła orzechowego. Te produkty nie są bezpieczne i mogą spowodować, że dziecko się zakrztusi. Wielu lekarzy poleca te składniki  dopiero, gdy dziecko skończy 3 lub 4 lata.

13. Zdrowe niemowlęta zwykle potrzebują niewielkiej ilość wody. Gdy stały pokarm jest pierwszym posiłkiem podawanym dziecku w ciągu dnia, często konieczna jest jej  dodatkowa porcja.

14. Nie sprowadzaj wyborów żywieniowych Twojego dziecka do tych, które sam/a preferujesz  lub nie. Oferuj i pozwól dziecku próbować różnych produktów spożywczych. To ułatwi maluchowi utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych w przyszłości.

15. Tłuszcz i cholesterol nie powinien być ograniczony w diecie małych dzieci, chyba że takie były zalecenia pediatry. Dzieci potrzebują kalorii, tłuszczów i cholesterolu do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego, oraz do ogólnego wzrostu.