Joga jest znana przede wszystkim jako forma aktywności, która ma na celu uspokoić stany nerwowe i wyciszyć organizm. Istotnym aspektem jest również pozytywne działanie jogi na kondycję serca. Badania pokazują, że wykonywanie tych ćwiczeń znacznie obniża poziom stresu w organizmie, a tym samym niweluje jego niekorzystne działanie na układ krwionośny. Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko wyczerpujące ćwiczenia ruchowe, podnoszące tętno mają znaczenie w profilaktyce chorób serca. Rozluźniająca joga to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym uprawianie sportu nie przynosi satysfakcji.

Wielu kardiologów po przeprowadzeniu serii badań zgodnie stwierdza, że korzyści płynące z uprawiania jogi są prawdziwe i zauważalne nie tylko przez poprawę wyników badań chorego, ale też  przez jego dobre samopoczucie.

Joga to dyscyplina łącząca aktywność umysłu i ciała, polegająca na powolnych zmianach pozycji, w których wykonywane są ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Ich celem jest zrelaksowanie organizmu, poprawa elastyczności i wytrzymałości mięśni oraz zwiększenie równowagi psychofizycznej pacjenta. Różne rodzaje, zestawy ćwiczeń koncentrują się na odmiennych obszarach działania.

Zredukuj stres

Główną korzyścią dla serca jest redukcja poziomu stresu, który powoduje wydzielanie większej ilości  kortyzolu i adrenaliny, co prowadzi do zawężenia tętnic i wzrostu poziomu ciśnienia krwi. Uprawianie jogi może skutecznie zniwelować jego niekorzystne działanie, a tym samym poprawić funkcjonowanie układu krwionośnego. Nagłe spadki nastroju i depresja to czynniki przyczyniające się do wystąpienia zawału serca. Zdarza się również, że zły stan psychiczny pacjenta utrudnia diagnozę chorób serca. W tym wypadku joga jako element terapii działa pomocniczo.

Nowa jakość życia

Ćwiczenie jogi to zmiana stylu życia. Wpływa on korzystnie na redukcję poziomu cholesterolu, cukru we krwi oraz obniża tętno. Badania przeprowadzone na grupie chorych z zespołem metabolicznym, którzy uprawiali jogę przez okres trzech miesięcy, wykazały poprawę wyników krwi oraz zmniejszenie obwodu talii o kilka centymetrów.

Inne badania potwierdziły, że powolne tempo w którym prowadzone są zajęcia jogi,  zmniejsza częstość występowania migotania przedsionków u pacjentów, u których wykryto tą przypadłość kardiologiczną. Zaledwie osiem tygodni jogi poprawiło wydolność wysiłkową, a co za tym idzie – jakość życia.

Rzuć palenie!

Udowodniono medycznie, że joga ma pozytywne efekty w walce z tym nałogiem. Podczas ćwiczeń palacz zapomina o potrzebie sięgania po papierosa, a zajęcia psychofizyczne zmniejszają napięcie związane  z rzucaniem palenia.

Sprawność fizyczna

Forma aktywności fizycznej, o której mowa w niniejszym artykule zwiększa kondycje i możliwości fizyczne osoby, która ją uprawia. Bez żmudnych ćwiczeń siłowych możemy uzyskać większą elastyczność oraz siłę wszystkich mięśni.

Podsumowując

Korzystny wpływ jogi na funkcjonowanie organizmu jest zauważalny w wielu aspektach. Każdy bezpośredni skutek wywołuje reakcje pośrednie, co zwiększa zasięg oddziaływania tych spokojnych, odprężających ćwiczeń na nasze życie. Wszelkie działania mające na celu poprawę kondycji serca warto konsultować z kardiologiem.