Pytanie do eksperta:

Chciałbym lepiej zadbać o własne serce. Niestety, nie posiadam wystarczającej motywacji do uprawiania sportu czy przejścia na restrykcyjna dietę. Czy mogę w jakiś inny sposób wpłynąć na polepszenie własnego zdrowia?

Odpowiedź:

Już sama chęć poprawy swojego stanu zdrowia to dobry impuls do rozpoczęcia działań w tym kierunku. Zaskakującym jest fakt, że do wzmocnienia kondycji serca nie są konieczne wyczerpujące ćwiczenia fizyczne czy skomplikowana dieta. Idealny na początek będzie proces tzw. ,,małych kroków”, które pozwolą uzyskać zadowalający efekt. Zespół ekspertów z dziedziny kardiologii opracował metodę pod nazwą: ,,Jeść 5, ruszać się 10, spać 8”, która pozwoli rozpocząć doskonałą profilaktykę, wzmacniającą serce.

Jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na zmniejszenie ryzyka zaistnienia chorób serca jest zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny. Co ciekawe, godzina aktywności fizycznej w tygodniu zmniejsza zagrożenie wystąpienia zawału mięśnia sercowego o połowę. Trzeba podkreślić fakt, że nie chodzi tutaj o natychmiastowe wykupywanie karnetów na siłowni. Wystarczy zwykły spacer czy wybieranie schodów zamiast codziennego używania windy. Oczywiście, większa ilość ruchu będzie niezaprzeczalnie korzystniejsza dla naszego organizmu, ale na początek inwazyjne zmiany nie są zalecane. Ważna natomiast będzie regularność wykonywanej aktywności. Sporadyczne, ale dłuższe i wycieńczające treningi nie przyniosą skutku.

Kolejnym elementem profilaktycznego programu jest dieta. Hasło ,,Jedz 5” to nic innego, jak chęć podkreślenia ogromnego znaczenia owoców i warzyw w naszym sposobie odżywania się. Przede wszystkim zalecane jest rozpoczynanie dnia od śniadania, które według dietetyków jest najważniejszym dla organizmu posiłkiem. Natomiast owoce i warzywa powinny stanowić jego stałą część, a w późniejszych porach dnia być doskonałą przekąską. Aby ich pozytywny wpływ stał się widoczny, konieczne jest spożywanie co najmniej pięciu porcji dziennie. Taka ilość jest odpowiednia nawet dla osób będących w trakcie kuracji odchudzającej, ponieważ warzywa i owoce nieznacznie wpływają na kształtowanie się naszej wagi.

Ostatnim ważnym punktem jest sen. Jego jakość odgrywa dużą rolę w profilaktyce chorób serca i ma zbawienny wpływ na jego kondycje. Wystarczy osiem godzin dobrego snu, przez dwa tygodnie, aby zauważyć nie tylko zdrowotne, ale też estetyczne efekty, np. lepszą kondycje cery, wypoczęte i młodsze spojrzenie.

Wszystkie, wymienione wyżej wskazówki wpłyną korzystnie na kondycję serca, a tym samym pozwolą długo cieszyć się życiem i dobrym zdrowiem. Istotne jest pozytywne nastawienie oraz wiara w fakt, że nawet małe wysiłki z naszej strony zaprocentują w przyszłości pozytywnymi skutkami.