USG genetyczne

Badanie ultrasonograficzne wykonywane w przedziale od 11 do 13 tygodnia i 6 dnia ciąży nosi nawę USG genetycznego. Wchodzi ono w skład badań obrazowych, które poprzez wykorzystanie ultradźwięków, pozwalają na dokładną diagnostykę dziecka oraz jamy macicy, zarówno w ocenie prawidłowej ciąży jak i wykrytej patologii. USG genetyczne jest możliwe do przeprowadzenie w momencie, kiedy CRL, czyli długość płodu od główki do pośladków wynosi od 45 do 84 mm.

Co wykrywa USG genetyczne?

USG genetyczne reprezentuje nieinwazyjną grupę badań prenatalnych, wykonywanych w celu wykrycia i rozpoznania wad genetycznych płodu, takich jak: trisomia 13, 18, 21. Trisomia 21 to przede wszystkim brak kości nosowej i nieodpowiedni przepływ krwi w układzie krwionośnym. Trisomia 18 to głównie spowolniony wzrost i pojedyncza tętnica pępowinowa, a także rozszczep wargi, problemy z nerkami, skrócenie kończyn. Trisomia 13 niesie ze sobą tachykardię, wady nerek oraz małogłowie.

Ginekolog, wykonując USG genetyczne, sprawdza także prawidłowość rozwojową wszystkich narządów płodu oraz obecność kości nosowej jak również przezierność fałdu karkowego (obrzęk tkanki podskórnej na karku). Ten rodzaj USG umożliwia zdiagnozowanie m.in.:

  • zespołu Downa
  • zespołu Edwardsa
  • wady anatomiczne serca (rozdzielność zastawki trójdzielnej, przepływ krwi)
  • rozszczep podniebienia
  • uszkodzenie cewy nerwowej

Dodatkowo ginekolog wykonując USG genetyczne ma możliwość dokonania ogólnej oceny macicy oraz rozwijającego się dziecka ( układ kończyn, ruchy, kształt czaszki, długość kości szczękowej oraz wszystkich narządów wewnętrznych).

Jak się wykonuje USG genetyczne?

Badanie jest bezbolesne. Ginekolog wykonuje USG genetyczne przy użyciu sondy dostosowanej do badania przez powłoki brzuszne (w razie dużej nadwagi pacjentki z wykorzystanej głowicy przezpochwowej). Na brzuch przyszłej mamy nakładany jest żel, który ułatwia przepływ sygnału. Pacjentka może oglądać obraz dziecka na monitorze oraz po badaniu otrzymuje jego zapis na nośnikach zewnętrznych.

Zapraszamy do wykonania badania USG w przychodni Medic House w Warszawie na Mokotowie, przy ulicy Biały Kamień 7.

Co nas wyróżnia?

Cennik

Ceny przykładowych usług:

Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.

Opieka zdrowotna to nasza misja

22 253 77 77

recepcja@medichouse.pl

Biały Kamień 7
02-593 Warszawa