Test Panorama

Test Panorama to wysoce skuteczne i nieinwazyjne badanie krwi, które wykonuje się u kobiet w ciąży. Pozwala stwierdzić występowanie wad chromosomalnych, w tym mikrodelecji - małych uszkodzeń chromosomu, które mogą znacząco wpływać na rozwój dziecka

Dlaczego warto wykonać test Panorama?

Wady genetyczne mogą wystąpić losowo. Przyjmuje się, że u kobiet, które w ciążę zachodzą po 35. roku życia, prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą taką jak zespół Downa wzrasta nawet o 30 procent! Pierwsze badanie obowiązkowo wykonywane w trakcie każdej ciąży, czyli USG genetyczne może ujawnić taką wadę, jednak nie jest ono w skuteczne w 100 procentach. Jeśli chcesz być spokojna, że Twojemu dziecku nic nie grozi, warto wykonać test prenatalny Panorama. Jest on zupełnie bezpieczny zarówno dla matki, jak i płodu - opiera się na zwykłym pobraniu i analizie laboratoryjnej krwi. Takie badanie prenatalne pozwala wykryć wady związane z trisomią i mikrodelecją, takie jak:

  • Zespół Downa
  • Zespół Edwardsa
  • Zespół Pataua
  • Zaburzenia chromosomów płci (np. Zespół XYY czy monosomia lub trisomia X)
  • Zaburzenia związane z mikrodelecjami (m.in.: zespół Cri-du-chat, zespół Angelmana, zespół Pradera-Williego)
  • Zaśniad groniasty całkowity
Wykonanie testu Panorama zalecane jest wszystkim kobietom, niezależnie od wieku. Chociaż ryzyko pojawienia się niektórych wad rośnie razem z wiekiem matki, to prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób dotyczy zarówno kobiet w bardziej zaawansowanym, jak i w młodszym wieku.

Kiedy można wykonać test prenatalny Panorama?

Test prenatalny Panorama można wykonać już od 9 tygodnia ciąży. Przed wykonaniem badania potrzebne są jednak informacje na temat liczby płodów oraz faktyczna ocena wieku ciążowego, dlatego zaleca się wykonywać je po pierwszym USG genetycznym, czyli około 11-14 tygodnia ciąży. Panorama bada ilość wolnego płodowego DNA krążącego we krwi matki i może być wykonana u większości ciężarnych kobiet, niezależnie od wieku. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do badania:

  • Ciąża mnoga, większa niż dwa płody
  • Ciąża po przeszczepie szpiku kostnego
  • Obumarcie jednego z bliźniąt
  • Transfuzja krwi wykonana mniej niż 6 msc przed badaniem
  • Bliźnięta poczęte z komórki jajowej dawcy

Oczekiwanie na wyniki to okres zazwyczaj ok. 10 dni. Panorama jest zazwyczaj skuteczna już przy pierwszej próbie wykonania, jednak istnieją przypadki, gdy we krwi znajduje się za mało DNA płodu, wówczas test należy powtórzyć - takie przypadki zdarzają się najczęściej, gdy przyszła mama zmaga się z otyłością. Warto mieć również na uwadze, że Panorama nie jest testem diagnostycznym, ale przesiewowym. Oznacza to, że nawet pozytywny wynik, stwierdzający wadę genetyczną płodu nie oznacza stuprocentowej pewności jej faktycznego wystąpienia (wynik może być fałszywie pozytywny). Wtedy konieczne może być wykonanie badania inwazyjnego, zlecanego przez lekarza np. amniopunkcji.

Zapraszamy do wykonania testu w placówce Medic House w Warszawie na Mokotowie. Przed pobraniem krwi do badania niezbędne jest wypełnienie ankiety wraz z pielęgniarką. Pobrania krwi na test Panorama są wykonywane tylko od poniedziałku do piątku.

Co nas wyróżnia?

Cennik

Ceny przykładowych usług:

UsługaCena
Panel podstawowy2400 zł
Panel podstawowy + 22q11.22600 zł
Panel podstawowy + pakiet mikrodelecji2800 zł
Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.

Opieka zdrowotna to nasza misja

22 253 77 77

recepcja@medichouse.pl

Biały Kamień 7
02-593 Warszawa