Doppler żył i tarczycy
Badanie dopplerowskie jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, pozwalające na ocenę stanu tętnic i żył. Głównym jego zadaniem jest wykrycie ich ewentualnej niedrożności, która może być spowodowana zmianami miażdżycowymi. Używa się go również przy wykrywaniu zagrażających zdrowiu i życiu tętniaków. Wykorzystywane jest również w przypadku diagnozy ewentualnej niedoczynności tarczycy.
Poprzez wykorzystanie tego badania jesteśmy w stanie ocenić wydolność żył i tętnic, a także dokładnie wskazać miejsca, które zostały zaatakowane przez chorobę i na powierzchni skóry widać zmiany chorobowe, takie jak zatory żylne i tętniaki. Badanie pozwala nam na zbadanie przepływu krwi i zmian w obrębie tarczycy, tętnic szyjnych, podobojczykowych serca, narządów jamy brzusznej, kończyn górnych i dolnych, a także narządów płciowych. Zwężenie żył lub tętnic w postaci blaszki miażdżycowej lub zakrzepów jest realnym zagrożeniem dla życia pacjenta, ponieważ może być przyczyną tak niebezpiecznych stanów, jak udar mózgu, zawał serca, czy również zatorowość płucna. W tym przypadku niezwykle ważna jest szybkie wykrycie nieprawidłowości w przepływie krwi i podjęcie środków zaradczych w odpowiednim momencie.
Badanie dopplerowskie zalecane jest w momencie, gdy zauważymy objawy zmian miażdżycowych w tętnicach lub innych naczyniach krwionośnych. W zależności od tego, jakiego narządu dotyczy miażdżyca objawy te mogą być różne: miażdżyca mózgu: niedowłady, zaburzenia czucia, problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia widzenia miażdżyca tętnic szyjnych: zawroty głowy, dezorientacja, przejściowe niedowłady miażdżyca kończyn dolnych: ból i skurcze łydek, bóle ud, bóle stóp, zimna i blada skóra kończyn, owrzodzenia miażdżyca jelit i tętnic jamy brzusznej: bóle brzucha występujące szczególnie po spożyciu posiłku
Wszystkie z nich wskazują na nieprawidłowy przepływ krwi w organizmie. Wskazaniem do badania dopplerowskiego są również guzy nowotworowe, w których oceniany jest przepływ krwi w węzłach chłonnych, różnicowane są guzy wątroby, a stopień ich złośliwości oceniany.
Badanie USG dopplera polega na wykorzystywaniu do celów diagnostycznych tzw. efektu Dopplera. Głowica aparatu dopplerowskiego przykładana jest do ciała pacjenta, a następnie wysyła falę ultradźwiękową, która przenika ciało. Odbija się ona od cząsteczek krwi, stale się przemieszczających i powraca do głowicy. Tym sposobem rejestrowany jest sygnał, który następnie trafia do aparatu sonograficznego, rejestrującego zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od płynącej krwi. Wynik badania przedstawiony jest zaraz po jego zakończeniu w postaci obrazu na monitorze.
Badanie to jest nieinwazyjne, nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Pacjent zdejmuje ubranie z części ciała, która będzie badana, po czym kładzie się na kozetce. Lekarz po wcześniejszym nasmarowaniu badanej części specjalnym żelem, przykłada do niej głowicę aparatu, co pozwala na bieżąco ocenić przepływ krwi, a także sprawdzić, czy naczynia krwionośne, takie jak żyły i tętnice są w dobrym stanie.
Specjaliści Medic House zapewniają diagnostykę wykonaną sprawnie i skutecznie. Następnie na podstawie wyników, ustalą najlepszy sposób na poradzenie sobie z dolegliwościami. Doświadczenie, które posiadamy pozwala nam na kompleksowe rozwiązywanie tego typu problemów