Fiberoskopia
Fiberoskopia to jedna z najnowszych metod prowadzenia badań laryngologicznych. Daje ona możliwość dokładnego obejrzenia i oceny górnych dróg oddechowych u pacjenta. Umożliwia dotarcie do wnętrza gardła, nosa i krtani oraz tchawicy. Pozwala ona lekarzowi ocenić, np. migdałki pacjenta, zbadać dokładną przyczynę niedrożności nosa, wykryć niebezpieczne nieprawidłowości, których laryngolog nie jest w stanie dostrzec „gołym okiem”, podczas podstawowego badania laryngologicznego.
Najnowocześniejsze aparaty posiadają kamerę, która nie tylko umożliwia zobrazowanie badanej przestrzeni, ale również wykonanie nagrania. Dzięki takiej opcji pacjent może osobiście przyjrzeć się swojej dolegliwości.
Na tą obco brzmiącą nazwę składa się cieniutki, elastyczny endoskop, który wprowadzany jest do jamy nosa lub gardła. Jego końcówka posiada dużą ruchomość (w granicach 130 stopni). Fiberoskop jest niezwykle przydatny w przypadku pacjentów, u których badanie za pomocą lustra laryngologicznego lub zwykłego endoskopu (większy i sztywny) jest mocno utrudnione. Nowoczesnym aparatem można też pobrać próbki do badania histopatologicznego, w przypadku podejrzenia nowotworu.
Zalecenia do fiberoskopii:
- podejrzenie choroby nowotworowej
- zaburzenia snu spowodowane chrapaniem lub bezdechami
- leczenie krwawień z jamy nosowej
- sprawdzenie migdałków (przede wszystkim u dzieci)
- problemy z głosem, przełykaniem
- silne odruchy wymiotne podczas podstawowego badania
- niemożność sklasyfikowania i zdiagnozowania problemu podczas zwykłego badania
- przy analizie działań niepożądanych, wywołanych lekami przeznaczonymi do nosa
- wady anatomiczne narządów (nos, gardło)
- silne i częste bóle gardła
- choroba zatok
- obrzęki błony śluzowej
- obecność ciała obcego w górnych drogach oddechowych
Jak wygląda badanie fiberoskopowe?
Pacjent poproszony jest o przyjecie pozycji siedzącej na fotelu laryngologicznym. Lekarz wsuwa fiberoskop, zaczynając od jamy nosowej pacjenta, przez gardło aż do krtani i tchawicy. Obraz zarejestrowany przez kamerę zostaje wyświetlony na monitorze. Ze względu na dużą giętkość aparatu dostęp do miejsc niewidocznych podczas badania podstawowego jest ułatwiony. Fiberoskop dopasowuje się do kształtu narządów pacjenta, stąd jego przemieszczanie się nie jest utrudnione. Całość badania trwa około 10 minut.
Pacjent nie odczuwa żadnego bólu podczas przeprowadzania fiberoskopii, dlatego też nie wymaga ona stosowania znieczulenia ogólnego. W przypadku dzieci lub pacjentów szczególnie wrażliwych laryngolog używa jedynie środka znieczulającego w sprey’u. Do wykonania fiberoskopii pacjent nie musi posiadać skierowania, a wynik przygotowany jest podczas tej samej konsultacji lekarskiej.
Jak się przygotować do fiberoskopii?
- Badania nie wykonujemy w trakcie choroby, przeprowadza się go w okresie od 2 tygodni po wyleczeniu infekcji (katar lub kaszel utrudniłby wprowadzenie endoskopu)
- pacjent powinien powstrzymać się od picia i spożywania posiłków na około 3 godziny przez wizytą
Klinika Medic House dysponuje najnowocześniejszym modelem fiberoskopu, dostępnym na rynku aparatury medycznej. Zarówno konsultacje, jak i dokładniejsze, kompleksowe badania wykonują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, zdobywanym podczas pracy w placówkach laryngologicznych w Polsce jak i za granicą.