Ludzie często traktują kurację antybiotykową jako lek na infekcję zatok. Niestety, najczęstszą przyczyną infekcji są wirusy. Antybiotyki zwalczają bakterie, a nie wirusy.

Warto pamiętać, że im więcej antybiotyków zażywamy, tym stają się one mniej skuteczne. Ponadto mogą wystąpić różnego rodzaju skutki uboczne związane z zażywaniem tego typu leków, takie jak: zawroty głowy, problemy żołądkowe i wysypki.

Dr. Marian Kowalski proponuje, aby zamiast antybiotyków wykorzystać alternatywne metody leczenia.

Po pierwsze chory powinien dużo odpoczywać. Ciało potrzebuje czasu, aby walczyć z infekcją z pełną siłą, szczególnie w pierwszych kilku dniach gdy symptomy są najcięższe.

Kilka prostych rad, jak walczyć z infekcją zatok:

  • Watro pić ciepłe napoje, aby pomóc upłynnić śluz i udrożnić kanały spustowe z zatok. Herbata jest jednym z najbardziej popularnych i skutecznych wyborów.
  • Wentylacje robione z ciepłego i wilgotnego powietrza, np. z prysznica lub czajnika przyniosą podobny efekt jak ciepłe napoje.
  • Można rozważyć płukanie nosa przy pomocy specjalnych środków słonowodnych lub zestawów do nawadniania nosa (do kupienia w każdej aptece)
  • Picie ciepłej wody zmieszanej z połową łyżeczki soli ukoi ból gardła.

Należy także uważać na produkty zawierające oxymetazolinę. Takie preparaty (np. Nasivin) mogą załagodzić objawy przez kilka dni, lecz mogą także spowodować przeciążenie, jeżeli są stosowane dłużej niż trzy dni. Zamiast nich można użyć generycznych leków zawierających pseudoefedrynę (np. Aplselan, Gripex), jeżeli problemy utrzymują się dłużej niż trzy dni.

Infekcja zatok może prowadzić do zakażenia bakteryjnego z powodu dłuższego czasu zablokowania kataru w zatokach. Istotnym problemem jest rozróżnienie zakażenia bakteryjnego od wirusowego, ponieważ objawy dla obu typów są identyczne. Należy pamiętać, że w 70% przypadków nawet infekcję bakteryjną udaje się zwalczyć bez konieczności stosowania antybiotyków

W przypadku silnego bólu głowy, zębów, twarzy lub utrzymującej się gorączki należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.