Podcięcie wędzidełka

Zbyt krótkie wędzidełko języka w przypadku niemowlaka może skutkować trudnością w ssaniu piersi, a co za tym idzie być przyczyną zbyt szybkiego przejścia dziecka na mleko modyfikowane. Przerośnięte i niskie wędzidełko wargi górnej, może być z kolei przyczyną diastemy, czyli przerwy pomiędzy siekaczami oraz tzw. dziąsłowego uśmiechu. W tych przypadkach zalecane jest przeprowadzenie frenotomii, czyli zabiegu podcięcia wędzidełka.

Wędzidełko jest tworem włóknistym, łączącym ze sobą dwa elementy oraz ograniczającym ich ruchomość. U człowieka wyróżniane jest kilka wędzidełek - wędzidełko wargi górnej, wargi dolnej, języka, łechtaczki czy napletka prącia. Pokryte jest ono błoną śluzową. Często od podjęcia wędzidełka górnej wargi, rozpoczyna się leczenie ortodontyczne oraz protetyczne.

Wędzidełko języka jest fałdem tkankowym łączącym dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Wędzidełka zróżnicowane są pod względem długości, grubości oraz sprężystości. Osoby posiadające ankyloglosję, czyli za krótkie wędzidełki, kwalifikują się do zabiegu podcięcia wędzidełka, co nazywane jest frenotomią. Wykonywana jest ona u osób, u których wędzidełko jest na tyle krótkie, że ogranicza zakres ruchów języka. Ankyloglosja często zuważana jest u niemowląt. Zdarza się być również wykrywana u starszych dzieci przez logopedę. Dzieci, które mają zbyt krótkie wędzidełko zazwyczaj seplenią

Wędzidełko wargi górnej jest natomiast pionowym fałdem błony śluzowej, łączącym wewnętrzną stronę wargi górnej z wyrostkiem zębodołowym szczęki. Wędzidełka wargi górnej są zróżnicowane ze względu na kształt, grubość, a także miejsce przyczepu. Rozróżniane są ze względu na typ przyczepu: wędzidełka śluzówkowe, dziąsłowe, brodawkowe oraz penetrujące. Dwa pierwsze uznawane są za prawidłowe, natomiast dwa ostatnie wymagają przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka wargi górnej. Wskazaniem do zabiegu jest również przerost wędzidełka lub jego niedostateczne wykształcenie. W przypadku przerośniętego wędzidełka wargi górnej, wykonuje się”fremilotomię, czyli zabieg polegający na podcięciu wędzidełka, najczęściej wykonywany u osób z cienkim wędzidełkiem. Pozostałe formy takich zabiegów to:

frenulektomia - wycięcie niskiego i sprężystego wędzidełka renuloplastyka - plastyka wykonywana w przypadku szerokiego wędzidełka z licznymi włóknami tkanki łącznej.

Wycięcie lub podcięcie wędzidełka może być wykonane tradycyjnie za pomocą skalpela lub przy użyciu techniki laserowej. W Medic House wykonujemy ten zabieg przy pomocy lasera, stosując znieczulenie powierzchniowe. Zabieg trwa kilka minut, jest bezkrwawy i nie wymaga założenia szwów. Rana goi się natomiast przez około dwa tygodnie.

Co nas wyróżnia?

  • Konsultant krajowy ds. chirurgii naczyniowej
  • Doświadczenie kliniczne
  • Najwyższej klasy wyposażenie gabinetów chirurgicznych

Cennik

Ceny przykładowych usług:

UsługaCena
Konsultacja chirurgiczna300 zł
Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.

Lekarze zajmujacy się tą specjalizacją:

Opieka zdrowotna to nasza misja

22 253 77 77

recepcja@medichouse.pl

Biały Kamień 7
02-593 Warszawa