Echo serca (Echokardiografia) jest precyzyjną metodą badania serca, która wykorzystuje zjawisko ultradźwięków (USG), pozwalając zarejestrować przepływ krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych. Badanie to służy ocenie morfologii serca, czyli jego obrazu anatomicznego oraz pozwala zdiagnozować wady serca i wykryć obecność płynu w worku osierdziowym.

W trakcie badania rejestrowany jest ruch mięśnia sercowego oraz zastawek, stopień ich zwężenia i niedomykalności, a także kurczliwość serca. Najczęstszym rodzajem badania jest echokardiografia przezklatkowa (TTE). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości po tym badaniu, może zostać zlecona echokardiografia przezprzełykowa (TEE). Coraz częściej w diagnostyce chorób serca stosowana jest też tkankowa echokardiografia dopplerowska.

Jakie są wskazania do wykonania badania?

O potrzebie wykonania badania decyduje lekarz kardiolog, jest ono bowiem podstawowym badaniem służącym diagnozowaniu wielu chorób serca, w tym:

  • wad wrodzonych i nabytych,
  • niewydolności serca,
  • nadciśnienia tętniczego.

Echo serca pozwala zidentyfikować takie objawy, jak: szmery sercowe, duszność, bóle w klatce piersiowej, omdlenia, arytmie.

Echokardiografia jest również niezwykle pomocna do monitorowania leczenia, w określaniu rezerwy kurczliwości mięśnia sercowego oraz rokowaniu przebiegu choroby. Ponadto, jest wykorzystywana w trakcie choroby nowotworowej, bowiem pozwala uniknąć lub szybko wykryć skutki uboczne chemio- i radioterapii, dotykające serca.

Jak przebiega echo serca?

Szczególne przygotowania do badania nie są potrzebne, należy jednak wykonać wstępne badania kardiologiczne, w tym EKG i RTG klatki piersiowej. O wyniki tych badań zapewne poprosi lekarz wykonujący echokardiografię.

Badanie jest bezbolesne i trwa zwykle od 20 do 60 minut. Do badania należy rozebrać się do pasa (odsłonić klatkę piersiową), a następnie położyć na leżance na plecach bądź na lewym boku. W trakcie badania lekarz przykłada w różne miejsca klatki piersiowej posmarowaną żelem głowicę ultrasonograficzną aparatu, która przekazuje obraz z wnętrza klatki piersiowej na monitor urządzenia. W trakcie badania nie należy się ruszać ani rozmawiać.

Badanie to nie jest bolesne, a ewentualny dyskomfort może wystąpić jedynie przy dociskaniu głowicy do klatki piersiowej. Echokardiografia może być również wykonana z wykorzystaniem kontrastu, który zostaje wstrzyknięty do żyły pacjenta w trakcie wykonywania badania – kontrast służy uzyskaniu lepszego obrazu serca.

W przypadku osób, u których tradycyjne echo serca daje niewyraźny obraz, stosowana jest echokardiografia przezprzełykowa. W przypadku tego badania pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, a następnie lekarz wprowadza przez przełyk, na wysokości serca specjalny rodzaj sondy o średnicy ok. 1 cm. W przypadku tego badania, należy być na czczo, zaś po jego wykonaniu, przez ok. 2 godziny, powstrzymać się od przyjmowania pokarmów z uwagi na znieczulenie miejscowe przełyku, które może powodować trudności w połykaniu.

U osób, u których powyższe badania nie dały jednoznacznych obrazów, wykonywana jest tkankowa echokardiografia dopplerowska. Jest to ultrasonograficzna metodą obrazowania tkanek serca, stosowana do bezpośredniej oceny funkcji mięśnia serca poprzez pomiar prędkości jego ruchu (badana jest prędkość przepływu krwi).

Badanie echo serca jest wykonywane w przychodni Medic House w Warszawie na Mokotowie.

Rezerwacja

Cennik

UsługaCena
Konsultacja kardiologiczna140-300 zł
Echo serca180 zł
Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.