Zooterapia może przyśpieszyć leczenie, zmniejszyć depresję i zmęczenie.

Czy medycyna ,,schodzi na psy”? Mówiąc o zooterapii to znane przysłowie nabiera całkiem innego znaczenia. Terapia z udziałem zwierząt zyskuje coraz więcej fanów w obszarze opieki zdrowotnej jak i poza nią. Dowiedz się, co kryje się za tym rosnącym trendem.

Co to zooterapia?

Terapia, której głównym elementem jest relacja człowiek-zwierzę  to szerokie pojęcie, które obejmuje zajęcia z udziałem czworonogów, mające wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia pacjenta. Zooterapia jest rozwijającą się dziedziną, która używa psów lub innych zwierząt domowych, aby pomóc ludziom lepiej radzić sobie z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, nowotwór czy zaburzenia psychiczne.

 

Jak działa zooterapia?

Wyobraź sobie, że jesteś w szpitalu. Lekarz informuje o terapii, w której głównym elementem są zwierzęta i pyta o Twoją chęć udziału w niej. Po otrzymaniu wszystkich potrzebnych informacji od osób prowadzących taką formę leczenia pies przewodnik i jego opiekun odwiedzają Cię w szpitalnym pokoju. Czas jednego spotkania to około 15 min. Możesz głaskać i bawić się z psem, a także zadawać pytania jego opiekunowi.

Korzyści z takiej wizyty to poprawa nastroju, lepsze samopoczucie( mniejsze zmęczenie psychiczne), wzrost poziomu endorfin we krwi, a co za tym idzie większa chęć do działania.

Kto może skorzystać z terapii z udziałem zwierząt?

Zooterapia może znacznie zmniejszyć ból, lęk, depresje i zmęczenie u osób z wieloma problemami zdrowotnymi takimi jak:

– skutki leczenia nowotworu

-przewlekła niewydolność serca

– stres pourazowy, dotykający,np. weteranów

– skomplikowane zabiegi dentystyczne ( zwłaszcza u dzieci)

Trzeba pamiętać, że nie tylko chory czerpie korzyści z zooterapii.  Dobry nastrój udziela się też członkom rodziny pacjenta, którzy są obecni podczas wizyty zwierzęcia u chorego.

Kolejna  kwestią godną uwagi jest fakt, że leczenie z udziałem zwierząt jest również wykorzystywane w  wielu innych miejscach jak, np.: uniwersytety, ośrodki wspólnotowe, terapeutyczne, których zadaniem jest  pomoc ludziom nieradzącym sobie z lękiem i stresem.

Czy zooterapia niesie za sobą jakieś ryzyko?

Największym problemem szczególnie w szpitalach jest bezpieczeństwo, higiena i warunki sanitarne. Większość szpitali i innych obiektów, które w leczeniu pacjenta korzystają  z pomocy zwierząt, stosuje  rygorystyczne zasady w celu upewnienia się,  czy zwierzęta są czyste, zaszczepione, dobrze wyszkolone i wytresowane pod kątem właściwego zachowania.
Ważne jest również, aby pamiętać, że Centrum Kontroli i Prewencji Chorób nigdy nie otrzymało raportu zakażenia od zwierząt biorących udział w zooterapii.