Znane są różne skutki uboczne palenia tytoniu. Kampania walcząca z nałogiem kładzie nacisk przede wszystkim na chorobę nowotworową, której występowanie w dużej mierze potęgują papierosy. Niewiele osób natomiast zastanawia się jak ogromny wpływ wywiera ta używka na nasz wygląd. Dodatkowym powodem do zrezygnowania z papierosów będzie więc fakt, że przyspieszają one proces starzenia, powodując powstawanie zmarszczek.

 

Palenie drastycznie potęguje występowanie naturalnych zmian, zachodzących wraz z wiekiem w organizmie. Wystarczy dziesięć lat, aby stan skóry pogorszył się diametralnie. Im więcej i dłużej korzysta się z nałogu, tym widoczniejsze stają się zmarszczki( te płytkie, np. mimiczne zmieniają swój charakter na głębokie bruzdy), które w okresie beztytoniowym były zupełnie niewidoczne.

 

Palenie papierosów to nie tylko zmarszczki w okolicach twarzy. Nałóg uszkadza strukturę skóry na całym ciele, np. na szyi, dłoniach czy przedramionach. Pomimo faktu, że powstałe zmarszczki mogą być już nieodwracalne, warto zrezygnować z palenia. Krok ten zablokuje namnażanie się kolejnych negatywnych zmian, których wygląd jest bardzo nieestetyczny i i dodaje lat.

 

W jaki sposób palenie powoduje powstawanie zmarszczek? Otóż nikotyna zawarta w papierosach powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w peryferyjnych warstwach skóry. Fakt ten utrudnia przepływ krwi, skóra nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu oraz witamin stymulujących budowę kolagenu. Proces regeneracyjny zostaje zablokowany. Skóra ,,nie oddycha”, traci zdolność do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku, a w konsekwencji marszczy się.

 

Wiele z 4000 tysięcy substancji szkodliwych, zawartych w papierosach uszkadza włókna kolagenowe i elastynę, które nadają skórze jędrność i elastyczność. Fibroblasty tracą aktywność, zmniejsza się ich naprężenie, co w efekcie prowadzi do opadania i degradacji struktur skóry. Substancje niebezpieczne zawarte w papierosach wpływają też na wydzielanie melaniny, jej ilość nie jest równomierna, co powoduje powstawanie przebarwień naskórka.

 

Dodatkowo stan skóry pogarsza się przez fizyczny sposób palenia papierosów. Palacz zaciska usta przy wdechu, oraz mruży oczy wydychając dym. Powoduje to zwiotczenie mięśnia okrężnego ust i rozszerza tzw. ,, kurze łapki” pod oczami.

 

Palenie papierosów stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo dla zdrowia palacza i osób w jego otoczeniu oraz powoduje konsekwencje estetyczne. Proces starzenia skóry jest naturalnym elementem życia człowieka, ale jego etapy można znacznie opóźnić, np. poprzez rzucenie nałogu palenia tytoniu.

  • Facebook
    1
  • Twitter
  • Google+