Zostanę matką i co dalej…? Taka myśl pojawia się u wielu pań będących w tzw. „stanie błogosławionym”. Zajście w ciążę diametralnie, w wielu aspektach modyfikuje życie kobiety. Zmiany widoczne są na każdej płaszczyźnie, poczynając od kondycji fizycznej na psychice kończąc. Wiele kobiet traktuje ten moment jako jeden z najistotniejszych w swoim życiu. Przyszła matka zadaje sobie wiele nurtujących pytań, z których najważniejszym jest kwestia dbania o siebie i swoje dziecko. Internet, czasopisma dla kobiet, programy śniadaniowe czy koleżanki zarzucają nas radami na temat stylu życia oraz sposobu odżywania w okresie ciąży. Jak w natłoku, czasami sprzecznych informacji odnaleźć najodpowiedniejsze i przede wszystkim nieszkodliwe wskazówki? Medic House skompletował porady na temat właściwej diety w okresie ciąży, korzystnej zarówno dla matki jak i jej dziecka.

Jak się odżywiać?

„Jedz za dwoje”- to słowa, jakie najczęściej słyszymy od naszych babć i mam. Z medycznego punktu widzenia nie jest to jednak konieczne. Badania wykazały, że waga kobiety w ciąży nie powinna wzrosnąć o więcej niż około 20% w porównaniu do pomiaru z poprzedniego okresu. Wynika z tego, że nie tak ważne jest ile, ale co i kiedy spożywamy, ponieważ wraz z pokarmem uzupełniamy organizm w cenne substancje, takie jak: białko, węglowodany, tłuszcze czy witaminy. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu matki jak i rozwijającego się w niej płodu.

Kobiety nie powinny ograniczać sobie porcji białka. Znajdziemy je w produktach zbożowych: grubych kaszach (powodują wzrost wytrzymałości organizmu), jajach i chudym mięsie drobiowym oraz mleku i jego przetworach. Jogurty i białe sery posiadają dodatkowo dużą ilość wapnia, potrzebną do rozwoju kości. Białko zwierzęce obecne jest też w chudych wędlinach, które dodatkowo posiadają dużą porcję żelaza, niezwykle istotnego w ciąży.

Nie zaleca się natomiast surowego mięsa, potrawy typu niedosmażony stek, tatar powinny całkiem zniknąć z naszej diety (tą restrykcje wzmacnia dodatkowo obecność surowego jaja), ponieważ zawiera ono groźne dla kobiet w ciąży pasożyty oraz bakterie mogące wywołać salmonellę.

Cennym źródłem kwasów omega 3 oraz tłuszczów potrzebnych do prawidłowego wzrostu dziecka będą tłuste ryby morskie. Gotowane, pieczone na parze, wędzone będą doskonałym uzupełnieniem nienasyconych tłuszczów oraz jodu potrzebnego do prawidłowego rozwoju umysłowego dziecka. Te ostatnie pomogą nam zwiększyć również oleje roślinne, np. oliwa z oliwek. Nie wszyscy wiedzą, że dobrej jakości oliwa wpływa korzystnie na poziom cholesterolu we krwi.

Nie sposób zapomnieć też o owocach i warzywach, które w tym wypadku będą stanowiły źródło witamin. Szczególną wartość mają one w okresie wiosennym oraz letnim. Warzywa zielone dostarczają nam niezwykle cennego kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Czerwone natomiast typu papryka, pomidory to doskonałe źródło potasu i żelaza. Owoce są dobre zarówno na świeżo jak i w postaci suszonej (poprawiają trawienie). Trzeba jednak pamiętać, że indeks glikemiczny niektórych darów natury takich jak, np. banany jest wysoki, stad przy niekorzystnym wyniku doustnegotestu tolerancji glukozy należy dawkować sobie ich spożycie. Truskawki, jabłka, porzeczki o ile nie wywołują u nas reakcji alergicznej są jak najbardziej wskazane.

Czego nie wolno?

Do produktów absolutnie zabronionych należą wszelkiego rodzaju używki. Przy omawianiu tematu diety będzie to głównie alkohol – nawet mała ilość trunków może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. Zaleca się również wycofanie mocnej kawy, herbaty oraz napojów gazowanych, ponieważ są one przyczyną wypłukiwania magnezu oraz wapnia.

Powinno unikać się też produktów, po których często występują reakcje alergiczne, np. orzeszki ziemne, ostre przyprawy oraz żywność wysoko modyfikowana. Zapomnijmy o fast foodach, a w razie pokusy przygotujmy w domu zdrowe hamburgery czy domową pizzę. Będę one nie tylko dobre, ale przede wszystkim nie tak szkodliwe, jak tłuste i kaloryczne „gotowce”.

Podsumowanie

Przy zaleceniach dietetycznych przesada w żadna stronę nie jest odpowiednia. Posiłki przyszłych mam powinny być dobrze zbilansowane, mieć wiele składników odżywczych, aby utrzymać zdrowie kobiety i dziecka w dobrej kondycji. Nie chodzi o to, aby każdy dzień rozpoczynać z wykładnikami kalorii i witamin obecnych w przyjmowanym pokarmie, ale o wyrobienie w sobie nawyku jedzenia nie tylko po to, aby zmniejszyć głód.  Zacznijmy traktować zdrowe posiłki jako jeden z elementów dbania o siebie, co na pewno pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, nie tylko w okresie ciąży.