Migrena to bardzo silny, powracający często ból głowy. Występuje on w rożnych stopniach natężenia. Zdarza się, że jest  jednostronny i sprawia wrażenie ,, rozsadzania czaszki”. Najczęściej trwa on od 4 do 72 godzin. Przeżywanie przez chorego silnych emocji  oraz  wyczerpujący wysiłek  fizyczny potęguje objawy ataku. Główne elementy towarzyszące migrenie to wrażliwość na dźwięki, światło oraz zapachy. Mogą one zwiększać odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości. Częstym zjawiskiem jest  powstawanie problemów ze zmysłem wzroku( zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, ubytki w polu widzenia). Leczenie farmakologiczne to podstawowa droga w terapii migren, warto jednak pamiętać,że nie jedyna, a samo przyjmowanie farmaceutyków to nie wszystko. Ważne jest, aby o siebie dbać. Zmiana trybu życia, w połączeniu z lekami to najskuteczniejszy sposób  unikania ataków migreny lub niwelowania jej skutków.

1. Spokojne otoczenie

Przy pierwszych  objawach  migreny najlepiej jest oderwać się od wykonywanych czynności, zgasić świata, zasłonić zasłony, aby  objawy ataku nie zostały nasilone. Konieczny jest odpoczynek w spokojnym i cichym pomieszczeniu.

2. Terapia temperaturą

Bardzo korzystnie działają też gorące lub zimne  okłady, stosowane na okolice głowy i szyi. Nie polecane jest  natomiast używanie kompresów z lodu, ponieważ zbyt niska temperatura może działać paraliżująco, co  zwiększa ból. Dobre wyniki uzyskuje się też poprzez korzystanie z ciepłych kąpieli.  Trzeba tylko pamiętać, aby nie trwały one zbyt długo a temperatura wody wynosiła około 37 stopni Celsjusza.

3. Masaż

Idealnym rozwiązaniem jest  również wykonywanie relaksującego, delikatnego masażu okolic szyi i ramion. Rozluźnia on napięte mięśnie, niwelując ogniska bólowe.

4. Zdrowa kofeina

Spory na temat oddziaływania kofeiny na organizm są częstym tematem poruszanym przez wielu specjalistów. Niepodważalnym jednak faktem jest  zbawienny wpływ małych ilości kofeiny na bóle migrenowe. Używana w początkowej fazie bólu może zmniejszać dolegliwości. Najczęściej wybieranym napojem zawierającym kofeinę jest kawa. Ważne jest, aby nie była spożywana zbyt często, ponieważ może to przynieść odwrotne skutki.

5. Dobry sen

Migreny mogą utrudniać sen. Zdarza się,ze przenikliwy ból budzi chorego w nocy. Brak zdrowego snu zwiększa objawy migreny  i tak zamyka się błędne koło. Oto rady, aby pomimo migren spać zdrowo.

Po pierwsze trzeba pilnować stałych godzin snu.  Najzdrowiej jest wstawać i kłaść się spać o tych samych porach. Wbrew powszechnej opinii odsypianie w weekendy nie jest najlepszym rozwiązaniem, a lubiane przez wszystkich drzemki popołudniowe nie powinny przekraczać 30 min. W przeciwnym razie możemy mieć trudności z zasypaniem wieczorem.

6. Moc odpoczynku

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest odpoczynek na koniec dnia. W tym celu możemy wykorzystywać wszystkie czynności, które nas relaksują, np gotować ulubione potrawy, czytać książki, słuchać relaksacyjnej muzyki. Pod koniec dnia nie wskazane jest wykonywanie intensywnych ćwiczeń oraz spożywanie ciężkich posiłków, gdyż utrudniają one metabolizm. Organizm przez większą część nocy zajmuje się trawieniem pokarmów, co przeszkadza w  zasypianiu. Odradza się też wypijanie zbyt dużej ilości alkoholu, który wbrew powszechny opiniom nie ułatwia zasypiania,  a wręcz przeciwnie, pogarsza jakość snu.

7. Minimalizacja czynników zewnętrznych zakłócających sen

Pamiętaj, aby Twoja sypialnia służyła za miejsce do spania. Nie powinno się przenosić do łózka pracy lub traktować go jako miejsca do spożywania potraw czy wykonywania innych czynności. Udowodniono, ze ludzki mózg kodując inne czynności wykonywane w sypialni, nie łączy tego miejsca z efektywnym zasypianiem. Warto też przenieść do innego pomieszczenia telewizor i komputer, aby nie przyciągały uwagi.

8. Dobór posiłków

Nawyki żywieniowe mogą wpływać na powstawanie migreny.  Warto zadbać o regularność spożywanych posiłków. Zalecane jest jedzenie co najmniej 5 posiłków dzienne, o ile okoliczności na to pozwalają, o  tych samych porach. Osoby cierpiące na migrenę powinny starać się wyeliminować ze swojej diety składniki działające podrażniająco takie jak:  niektóre sery, czekolada, alkohol. Nie można zapominać też o odpowiedniej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

9. Ćwiczenia fizyczne

Podczas wysiłku fizycznego, organizm uwalnia pewne substancje chemiczne, które blokują sygnały odczuwania bólu wysyłane  do mózgu. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, warto jest  wybrać idealną dla siebie formę ćwiczeń. Najlepsze są spacery, pływanie i jazda na rowerze. Ważne jest, aby tempo wysiłku nie było zbyt duże, bo może to nasilać intensywność ataków.

10. Redukcja stresu poprzez dobrą organizację czasu

W XXI wieku wyeliminowanie czynników stresogennych jest prawie nieosiągalne. Niestety stres często powoduje ataki migreny. Skoro nie można go unikać, warto spróbować nauczyć się nad nim panować i minimalizować jego niekorzystne działanie.

Zamiast szukać sposobów na rozszerzenie swojej dobry korzystniej jest  znaleźć kompromis między obowiązkami i przyjemnościami. Ważne jest mądre zarządzanie własnym czasem. W tym celu można utworzyć aktualną listę rzeczy, które musimy wykonać danego dnia zarówno w pracy, jak i w domu. W natłoku zadań trzeba koniecznie  wygospodarować czas dla siebie. Można to zrobić wykorzystując podział obowiązków służbowych i rodzinnych. ,, Wyrabianie się w czasie” zmniejszy ilość stresu działającego na organizm, co pozwoli uzyskać optymalne efekty zdrowotne. Trzeba zmienić nastawienie, zwolnić tempo i nie mieć poczucia winy z przydzielenia konkretnych czynności do wykonania partnerowi.

11. Dziennik migreny

Dzienniki  mogą pomóc nam  określić, co powoduje migreny.  Kiedy czujemy, że ból głowy się nasila warto zwrócić uwagę na to, co w danym momencie robimy, co jedliśmy, co przyniosło ulgę. Wszystkie zapamiętane  informacje dobrze jest zanotować, aby w przyszłości wiedzieć, co należy zmienić lub w jaki sposób postępować, aby zmniejszyć dolegliwości.

Życie z migreną to codzienne wyzwanie. Trzeba pamiętać,że kilka drobnych zmian, wprowadzenie prostych kroków może ułatwić nam funkcjonowanie z tą przypadłością zdrowotną. Wybór zdrowego stylu życia, wypracowanie pozytywnego myślenia, nowe nawyki przyniosą pozytywne skutki.  Wato też nauczyć się prosić bliskich o wsparcie i zrozumienie szczególnie w tych niekorzystnych dla organizmu momentach.

  • Facebook
    5
  • Twitter
    2
  • Google+